Gratowisko na Dębcu ponownie otwarte po remoncie

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) na Dębcu w Poznaniu, znany również jako Gratowisko, został ponownie otwarty dla mieszkańców miasta po zakończeniu prac remontowych.

Gratowisko na Dębcu ponownie otwarte po remoncie

 

Od 1 lutego mieszkańcy mogą korzystać z odnowionego obiektu, gdzie mają możliwość pozbycia się niechcianych, lecz nadal użytecznych przedmiotów, a także niebezpiecznych lub uciążliwych odpadów.

Remont Gratowiska na Dębcu trwał od grudnia ubiegłego roku i objął szereg prac modernizacyjnych. Kontenery na odpady zostały odmalowane i zabezpieczone przed wpływem warunków atmosferycznych poprzez montaż nowych wiat. Dodatkowo, punkt “Drugie Życie Rzeczy”, przeznaczony do zbierania przedmiotów, które mogą posłużyć innym osobom, został wyposażony w nowe oświetlenie. Przeprowadzono także remont zaplecza socjalnego, w ramach którego naprawiono dach, wymieniono orynnowanie, a attyka została zabezpieczona przed korozją.

Gratowisko na Dębcu jest jednym z kilku takich punktów w Poznaniu, gdzie mieszkańcy mogą bezpłatnie oddać przedmioty, takie jak meble, zabawki, płyty i kasety, książki, naczynia czy sprzęt sportowy, które są jeszcze sprawne i mogą przydać się innym. Przedmioty te muszą być czyste, działające i nie mogą stwarzać zagrożenia dla kolejnych użytkowników. Dzięki temu inicjatywa ta nie tylko wspiera ekologię poprzez zmniejszenie ilości odpadów trafiających na wysypiska, ale również promuje kulturę recyklingu i ponownego wykorzystywania przedmiotów.

Dodatkowo, osoby poszukujące staroci lub potrzebujące określonych przedmiotów, mogą odwiedzić Gratowisko i za symboliczną opłatą wybrać rzeczy, które spełniają ich potrzeby. Takie punkty działają również przy ul. 28 Czerwca 1965 r., na Morasku oraz przy ul. Wrzesińskiej, z tym że punkt na Wrzesińskiej funkcjonuje od 2012 roku, będąc jednym z pierwszych takich miejsc w Polsce.

© 2020 iPolska24

Realizacja