17 kwietnia 2024

Nielegalna wycinka na Szachtach? Zniknęło kilka drogocennych drzew, sprawę zgłoszono policji

Zaledwie kilka lat temu mieszkańcy rejonu poznańskich Szacht walczyli o objęcie ochroną cennego przyrodniczo terenu, a dziś okazuje się, że dochodzi tam do… nielegalnej wycinki. Wszystko wskazuje na to, że drzewa zostały pocięte na opał. Sprawa została zgłoszona policji i straży miejskiej.

Nielegalna wycinka na Szachtach? Zniknęło kilka drogocennych drzew, sprawę zgłoszono policji

 

O nielegalnej wycince poinformowała nas Rada Osiedla Fabianowo-Kotowo. Jak przekazali jej przedstawiciele, do wycinania drzew musiało dojść w ostatnich dniach lub tygodniach. Sprawcy wybrali obszar przy wieży widokowej, na terenie dawnego parku. Wycięto co najmniej sześć kilkudziesięcioletnich akacji.

Rada osiedla nie posiada żadnych informacji o tym, by były wydawane pozwolenia na wycinkę. Co szczególnie oburzające, obszar poznańskich Szacht jest wyjątkowo cenny przyrodniczo i objęty ochroną. Wiele rosnących tam drzew jest domem dla najróżniejszych gatunków ptaków, małych ssaków i innych organizmów.

Jak wynika z obserwacji przedstawicieli rady osiedla, drzewa prawdopodobnie zostały wycięte, a następnie pocięte na opał. Nie wygląda to na profesjonalne działanie.

Sprawę zgłoszono policji i straży miejskiej. Jednocześnie osiedlowi radni apelują, by zgłaszać informacje o podejrzanych zachowaniach i zdarzeniach zauważonych w okolicy w ostatnim czasie.

„Od początku roku kilkakrotnie widziane było w tej okolicy srebrne BMW z przyczepką z zielonym logo marketu budowlanego – może ktoś z Was ma więcej informacji?” – pyta rada osiedla

Podkreślono, że większa liczba informacji pozwoli na skuteczniejsze i szybsze wykrycie sprawców i wyjaśnienie sytuacji.

Służby na razie nie odniosły się do sprawy.

autorka: A. Karczewska

fot. Rada Osiedla Fabianowo-Kotowo

© 2020 iPolska24

Realizacja