9 grudnia 2023

Wiosenne porządki w ogrodzie – o czym pamiętać?

Wiosna to czas, kiedy zaczynamy myśleć o porządkach w ogrodzie. To idealny moment, aby zadbać o naszą przestrzeń zieloną po zimowej przerwie. W tym artykule podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę podczas wiosennych porządków w ogrodzie.

Wiosenne porządki w ogrodzie – o czym pamiętać? fot. pexels

Usuwanie suchych gałęzi i liści

Przede wszystkim należy usunąć suche gałęzie i liście zeszłorocznych roślin. Mogą one stanowić siedlisko dla chorób i szkodników, które mogą zagrozić zdrowiu naszych roślin. Usuwanie ich pomoże również w utrzymaniu porządku i estetyki w ogrodzie.

Oczyszczenie ziemi

Wiosną należy również oczyścić ziemię z resztek roślinnych oraz liści. Po zimie, na powierzchni ziemi mogą pojawić się mchy i porosty, które należy usunąć. W ten sposób przygotujemy grunt do zasadzenia nowych roślin i zapewnimy im odpowiednie warunki do wzrostu.

Przycinanie drzew i krzewów

Wiosną warto również przyciąć drzewa i krzewy. Należy pamiętać, że przycinanie powinno być wykonywane zgodnie z zasadami, aby nie zniszczyć roślin. Dobrze przycięte drzewa i krzewy będą rosły szybciej i zdrowiej.

Wymiana ziemi w donicach

Wiosną warto również zająć się donicami. Ziemia w donicach po zimie może być już wyczerpana, dlatego warto ją wymienić na nową. W ten sposób zapewnimy roślinom odpowiednie składniki odżywcze i wilgotność.

Zabiegi ochronne

Wiosną warto także zadbać o ochronę roślin przed chorobami i szkodnikami. Możemy użyć specjalnych środków ochrony roślin, aby zapobiec pojawieniu się chorób i szkodników. Warto jednak pamiętać, że środki ochrony roślin powinny być stosowane zgodnie z zasadami i zaleceniami producenta.

Podsumowując, wiosenne porządki w ogrodzie to czas, kiedy warto zadbać o nasze rośliny i przygotować je do nowego sezonu. Warto usunąć suche gałęzie i liście, oczyścić ziemię, przyciąć drzewa i krzewy, wymienić ziemię w donicach oraz zadbać o ochronę roślin przed chorobami i szkodnikami. Dzięki tym prostym czynnościom nasz ogród będzie zdrowy, piękny i przyjazny dla nas i naszych roślin.

 

autorka: EM

© 2020 iPolska24

Realizacja