21 lutego 2024

Co zrobić ze świąteczną choinką? Gdzie i jak wyrzucić drzewka w Poznaniu?

Święta, święta i… po świętach, ale co z choinką? Świąteczne drzewka jeszcze zdobią większość domów, ale już niedługo rozpocznie się czas ich rozbierania. Ci, którzy zdecydowali się na żywą choinkę, muszą pamiętać o tym, że roślinę należy wyrzucić z domu w odpowiedni sposób. Gdzie i jak zrobić to w Poznaniu?

Co zrobić ze świąteczną choinką? Gdzie i jak wyrzucić drzewka w Poznaniu?

 

Plastikowe drzewka można schować do kartonu czy innego opakowania, ale co zrobić z żywym drzewkiem?

Cięte choinki, które umieszczone były w stojakach i nie mają korzeni, będą odbierane w ramach odbiorów odpadów. Wywóz drzewek w Poznaniu zaplanowany jest na styczeń i luty, zgodnie z harmonogramem. Ten można znaleźć w aplikacji Smart City poznań oraz na stronie internetowej „Wszystko o odpadach” (tutaj).

By choinka została odebrana, należy wystawić ją przed dom lub blok we wskazanym w harmonogramie terminie. Należy pamiętać, że drzewka muszą być bez ozdób, ziemi i doniczek. Co stanie się z taką choinką? Zostanie rozdrobniona i trafi do poznańskiej biokompostowni, gdzie będzie przetworzona na kompost wraz z innymi odpadami organicznymi.

Co, jeśli ktoś chce wcześniej pozbyć się choinki? Można ją rozdrobnić samodzielnie, a następnie wrzucić kawałki do brązowego pojemnika na bioodpady lub do własnego, przydomowego kompostownika. Możliwe jest też przywiezienie rozdrobnionych drzewek do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, skąd będą przetransportowane do biokompostowni.

Co z ukorzenionymi choinkami? Te można przesadzić do ogrodu. By jednak zwiększyć szanse na przyjęcie się rośliny w nowym miejscu, warto w pierwszych tygodniach stycznia wystawić je na balkon lub do ogrodu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy drzewko wypuściło nowe pędy – wtedy lepiej przechować je w jasnym, chłodnym pomieszczeniu ze stałą temperatur i wilgotnością, a sadzenie przesunąć na wiosnę.

© 2020 iPolska24

Realizacja