Nowy rok i nowe opłaty za jednorazowe opakowania plastikowe

Od 1 stycznia 2024 roku, konsumentów w Polsce czeka istotna zmiana dotycząca zakupów. Wchodzą w życie nowe przepisy, wprowadzone przez resort klimatu i środowiska, które nałożą dodatkowe opłaty na jednorazowe opakowania plastikowe. Zmiany te są częścią realizacji unijnych ograniczeń dotyczących stosowania jednorazowego plastiku, zgodnie z dyrektywą single use plastic (SUP).

Nowy rok i nowe opłaty za jednorazowe opakowania plastikowe fot. pixabay

 

Najbardziej odczuwalne dla konsumentów będą opłaty za produkty jednorazowego użytku będące opakowaniami. Przedsiębiorcy prowadzący handel detaliczny, hurtowy oraz gastronomię będą zobowiązani do pobierania od klientów opłaty za jednorazowe opakowania plastikowe. W przypadku kubków na napoje, opłata wyniesie 20 groszy od sztuki, a dla pojemników na żywność – 25 groszy.

Kolejne rozporządzenie reguluje opłatę na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z jednorazowego użytku. Stawka opłaty za zbieranie tego rodzaju odpadów wyniesie 10 groszy za 1 kg. Dodatkowo, wprowadzono również opłatę w wysokości 1 grosza za sztukę dla wyrobów tytoniowych z filtrami plastikowymi, nawilżanych chusteczek i balonów.

Trzecie rozporządzenie określa stawki opłat produktowych dla różnych rodzajów opakowań. Opłata produktowa, będąca rodzajem opłaty ekologicznej, zostanie nałożona na przedsiębiorców wprowadzających do obrotu produkty w opakowaniach. W przypadku butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, stawka opłaty wyniesie 1 zł za 1 kg.

Rozporządzenia przewidują również zwiększające się z roku na rok stawki opłat produktowych w ramach systemu kaucyjnego, mające na celu promowanie recyklingu i redukcję odpadów. Od 2025 roku stawka wzrośnie z 10 groszy do 5 zł w 2027 roku i kolejnych latach dla butelek plastikowych, puszek metalowych i szklanych butelek wielorazowego użytku.

© 2020 iPolska24

Realizacja