Co to właściwie te kawiarenki? To miejsca, w których pod okiem specjalistów można nauczyć się naprawiać zepsute przedmioty. Chodzi o to, aby przedmiotom dać drugie życie i nauczyć ludzi, jak samemu dbać o otaczające nas rzeczy. Kawiarenki to także miejsca integracji społeczności oraz kształtowania świadomości ekologicznej.
Kto może skorzystać z takiej inicjatywy? Wszyscy, dla których idea “zero waste” jest ważna i chcą pomóc jej rozprzestrzenieniu w lokalnym środowisku.
Do 6 października każdy zainteresowany może zgłosić się do programu i otrzymać dofinansowanie do 5 tys. zł na wyposażenie kawiarenki naprawczej oraz pakiet startowy pełen praktycznych informacji.
Fundacja Veolia oferuje wsparcie nie tylko finansowe, ale też merytoryczne. W pakiecie startowym znajdują się między innymi instruktaż i podręcznik prowadzenia takiej kawiarenki, a także szkolenie z zakresu komunikacji i konsultacje merytoryczne. A dla wszystkich amatorów kawy – zapas aromatycznej kawy ze zrównoważonych upraw.
Osoby chcące stworzyć kawiarenkę w swoim mieście mogą to zrobić w kilku krokach. Wystarczy wypełnić prosty formularz na stronie Fundacji Veolia Polska (tutaj). Tam też można znaleźć regulamin oraz więcej informacji o samej akcji. Wszystkie zgłoszenia przyjmowane są do 6 października, a wyniki ogłoszone zostaną do 20 października.
Koncept kawiarenek naprawczych nie jest nowy – znany jest na świecie jako “Repair cafés” i funkcjonuje w wielu krajach, takich jak Holandia, Belgia, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, USA, Indie czy Japonia. Szacuje się, że obecnie istnieje już ok. 2500 takich miejsc na świecie.