Kawiarenki naprawcze – można uzyskać wsparcie na otwarcie wyjątkowego miejsca

Nie ma nic bardziej frustrującego niż zepsuty przedmiot codziennego użytku, który trafia na śmietnik, bo nie wiemy, jak go naprawić. Dzięki nowej inicjatywie Fundacji Veolia te czasy mogą się skończyć. Kawiarenki naprawcze – to przestrzenie, gdzie można naprawiać przedmioty i jednocześnie integrować się z lokalną społecznością, ucząc się jednocześnie ekologicznego podejścia do codziennych przedmiotów. Można uzyskać dofinansowanie na stworzenie takiego miejsca, które pomoże całej społeczności i… środowisku.

Kawiarenki naprawcze – można uzyskać wsparcie na otwarcie wyjątkowego miejsca

 

Co to właściwie te kawiarenki? To miejsca, w których pod okiem specjalistów można nauczyć się naprawiać zepsute przedmioty. Chodzi o to, aby przedmiotom dać drugie życie i nauczyć ludzi, jak samemu dbać o otaczające nas rzeczy. Kawiarenki to także miejsca integracji społeczności oraz kształtowania świadomości ekologicznej.

Kto może skorzystać z takiej inicjatywy? Wszyscy, dla których idea “zero waste” jest ważna i chcą pomóc jej rozprzestrzenieniu w lokalnym środowisku.

Do 6 października każdy zainteresowany może zgłosić się do programu i otrzymać dofinansowanie do 5 tys. zł na wyposażenie kawiarenki naprawczej oraz pakiet startowy pełen praktycznych informacji.

Fundacja Veolia oferuje wsparcie nie tylko finansowe, ale też merytoryczne. W pakiecie startowym znajdują się między innymi instruktaż i podręcznik prowadzenia takiej kawiarenki, a także szkolenie z zakresu komunikacji i konsultacje merytoryczne. A dla wszystkich amatorów kawy – zapas aromatycznej kawy ze zrównoważonych upraw.

Osoby chcące stworzyć kawiarenkę w swoim mieście mogą to zrobić w kilku krokach. Wystarczy wypełnić prosty formularz na stronie Fundacji Veolia Polska (tutaj). Tam też można znaleźć regulamin oraz więcej informacji o samej akcji. Wszystkie zgłoszenia przyjmowane są do 6 października, a wyniki ogłoszone zostaną do 20 października.

Koncept kawiarenek naprawczych nie jest nowy – znany jest na świecie jako “Repair cafés” i funkcjonuje w wielu krajach, takich jak Holandia, Belgia, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, USA, Indie czy Japonia. Szacuje się, że obecnie istnieje już ok. 2500 takich miejsc na świecie.

© 2020 iPolska24

Realizacja