1 października 2023

Prace w ogrodzie w sierpniu. Co, jak i kiedy?

Sierpień to wyjątkowy miesiąc w kalendarzu ogrodniczym. To czas zbiorów, ale również przygotowań do nadchodzącej jesieni. Jakie prace czekają na nas w ogrodzie w sierpniu? Oto kilka propozycji, które pomogą Twojemu ogrodowi zachować piękno i zdrowie.

Prace w ogrodzie w sierpniu. Co, jak i kiedy? fot. pexels
  1. Zbiory letnich warzyw i owoców – sierpień to czas zbiorów pomidorów, ogórków, papryki, bakłażanów czy malin. Pamiętaj o regularnym zbieraniu, by zapobiec nadmiernemu obciążeniu roślin i zachęcić je do dalszej produkcji owoców.

  2. Podlewanie – podczas gorących dni rośliny potrzebują więcej wody. Najlepszy czas na podlewanie to wczesne rano lub późne popołudnie, aby uniknąć parowania wody w pełnym słońcu.

  3. Nawożenie – w sierpniu wiele roślin potrzebuje dodatkowych składników pokarmowych. Wybieraj nawozy przeznaczone dla konkretnej grupy roślin.

  4. Przycinanie bylin – po przekwitnięciu przycinaj byliny, takie jak chryzantemy czy floksy, aby zachęcić je do kolejnego kwitnienia.

  5. Przygotowanie trawnika – jeśli Twój trawnik jest wysuszony, warto przeprowadzić wertykulację, która pomoże w dotlenieniu korzeni. Sierpień to także czas na sianie nowego trawnika lub dosiewanie luk.

  6. Sadzenie cebulek kwiatów wiosennych – chociaż większość cebulek sadzimy we wrześniu, niektóre gatunki, takie jak śnieżyczki, warto posadzić już w sierpniu.

  7. Walka z szkodnikami i chorobami – regularnie sprawdzaj rośliny pod kątem oznak obecności szkodników, takich jak mszyce czy czerwce. Zastosuj odpowiednie środki ochrony roślin w razie potrzeby.

  8. Założenie kompostownika – jeśli jeszcze go nie masz, sierpień to dobry moment, by założyć kompostownik. Zbieraj w nim resztki roślinne, skoszoną trawę czy liście, tworząc cenny nawóz dla swojego ogrodu.

  9. Przygotowanie roślin do nadchodzącej jesieni – zacznij myśleć o osłanianiu roślin mniej odpornych na zimno. Możesz także zacząć przenosić rośliny doniczkowe do domu, jeśli noce stają się chłodniejsze.

  10. Planowanie przyszłościowego ogrodu – sierpień to doskonały czas na zastanowienie się nad tym, jakie zmiany chciałbyś wprowadzić w swoim ogrodzie w przyszłym roku. Rozpocznij planowanie zakupów nasion czy sadzonek.

Podsumowując, sierpień to miesiąc pełen pracy w ogrodzie, ale również okres, w którym możemy cieszyć się jego pięknem. Regularne działania i dbałość o detale zaowocują zdrowym i kolorowym ogrodem nie tylko teraz, ale także w kolejnych sezonach.

 

 

autorka: EM

© 2020 iPolska24

Realizacja