12 lipca 2024

Intensywne opady deszczu – czy Warta w Poznaniu wyleje?

W związku z trwającymi od wczoraj intensywnymi opadami deszczu, które maja utrzymać się jeszcze do poniedziałku, część osób zaczęła z niepokojem obserwować podnoszący się poziom Warty. Czy może wylać?

Intensywne opady deszczu – czy Warta w Poznaniu wyleje? fot. archiwum redakcji

 

Warta w Poznaniu poza okresami zimowych roztopów czy też ulew w kraju utrzymuje się w ostatnich latach na dość niskim poziomie. Nie oznacza to jednak, że nie potrafi wezbrać nawet w kilka godzin przy sprzyjających warunkach pogodowych.

Jak wygląda sytuacja w związku z trwającymi intensywnymi opadami deszczu nie tylko w Poznaniu, ale także innych rejonach Polski z dopływami Warty?

Jak przekazało Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania na podstawie danych IMGW, na Warcie widoczny jest trend rosnący w zakresie poziomu wody w rzecze na terenie Poznania. O godzinie 12:50 stan wody na wodowskazie przy Moście św. Rocha wyniósł 148 cm.

Stan ostrzegawczy wynosi 400 cm, a alarmowy 500 cm, co oznacza, że na razie mimo wzrostu poziomu wody, nie ma zagrożenia wylania rzeki.

Można jednak spodziewać się jeszcze znacznego wzrostu jej poziomu nie tylko w najbliższych godzinach, ale i kolejnych deszczowych dniach.

© 2020 iPolska24

Realizacja