19 kwietnia 2024

UOKiK wszczął kontrolę w poznańskiej firmie. Doszło do nieuczciwych praktyk wobec pomocy publicznej w związku z ASF?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zlecił kontrolę w poznańskiej firmie Agri Plus oraz w spółce Animex, która kontroluje firmę jako organizatora tuczu kontraktowego. Powodem są doniesienia o możliwym nieuczciwym wykorzystywaniu przewagi kontraktowej wobec rolników.

UOKiK wszczął kontrolę w poznańskiej firmie. Doszło do nieuczciwych praktyk wobec pomocy publicznej w związku z ASF?

Sprawa dotyczy pomocy publicznej, jaką mogą otrzymać hodowcy trzody chlewnej z obszarów objętych restrykcjami w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Pomoc ma na celu wyrównanie strat spowodowanych niższą ceną sprzedaży zwierząt.

Prezes UOKiK otrzymał zgłoszenia, m.in. z Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, o możliwym nieuczciwym działaniu przez niektóre podmioty. Podejrzenia dotyczą podmiotów organizujących tucz kontraktowy, które miały zobowiązywać rolników do przekazywania uzyskanej pomocy finansowej bądź obniżać cenę sprzedaży o kwotę rekompensaty. Jak zauważa UOKiK, takie praktyki mogą z kolei stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej.

W związku z otrzymanymi sygnałami, prezes UOKiK Tomasz Chróstny zlecił kontrole u organizatora tuczu kontraktowego – Agri Plus z Poznania oraz kontrolującej tego przedsiębiorcę spółki Animex.

„Pomoc publiczna dla hodowców trzody z terenów ASF ma na celu poprawę ich trudnej sytuacji, dlatego żądanie oddania tego wsparcia przez silniejszych kontrahentów może stanowić nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej. Po uzyskaniu informacji, że takie praktyki mogą występować, wszcząłem postępowanie wyjaśniające” – wskazuje Tomasz Chróstny

Pracownicy UOKiK zebrali materiał dowodowy, który obecnie jest analizowany. Urząd współpracuje z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w tej sprawie.

Jeżeli podejrzenia się potwierdzą, możliwe jest postawienie zarzutów nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Maksymalna kara za tego typu praktyki wynosi 3% rocznego dochodu przedsiębiorcy.

 

autorka: A. Karczewska

© 2020 iPolska24

Realizacja