12 lipca 2024

Nowi mieszkańcy zajezdni Franowo. Kilkadziesiąt tysięcy pszczół wyprodukuje miód

Na terenie zajezdni Franowo w Poznaniu pojawiło się… tysiące nowych robotnic. Są skrzydlate, w paski, a ich specjalnością jest produkcja miodu. Pszczoły, bo o nich mowa, zamieszkały w trzech ulach, które tam ustawiono.

Nowi mieszkańcy zajezdni Franowo. Kilkadziesiąt tysięcy pszczół wyprodukuje miód fot. MPK Poznań

 

Od lat na terenie Poznania stawiane są ule, których celem jest z jednej strony poprawa bioróżnorodności w okolicy i ochrona owadów, z drugiej kwestia edukacyjna, związana z pokazaniem nie tylko, dlaczego pszczoły są ważne, ale także, że mogą mieszkać w mieście.

Teraz miejska pasieka stanęła także na terenie zajezdni MPK Poznań na Franowie. Po sprawdzeniu warunków w okolicy, w tym nasłonecznienia, wiatru czy warunków zimą, ustawiono tam trzy ule, w których zamieszkały pszczoły. Latem, w każdym z nich może być nawet 80 tysięcy owadów, a zimą liczba ta spadnie do ok. 10 tysięcy.

„Trzeba pamiętać, że pszczoły latają i pracują w promieniu 2 kilometrów, co daje obszar około 250 hektarów. Zagospodarowanie zajezdni oraz jej okolic sprawiają, że mogą czuć się tu swobodnie.” – wyjaśnia Tomasz Wojtiuk pszczelarz i członek Polskiego Związku Pszczelarskiego

To jego zadaniem, jako właściciela pszczół i uli, będzie opieka nad pszczelimi rodzinami na Franowie.

Jakie pszczoły zamieszkały na Franowie? To rasa Buckfast, która należy do najbardziej łagodnych i miodnych. Każda (poza królową) żyje ok. 40 dni, przynosząc łyżeczkę nektaru, z którego powstaje miód.

Według szacunków, z każdego z uli będzie można zebrać ok. 12 kg miodu.

autorka: A. Karczewska

fot. MPK Poznań

© 2020 iPolska24

Realizacja