16 czerwca 2024

Kiedy słońce przygrzewa: Jak dbać o psy i koty podczas upałów

Dla większości z nas letnie upały oznaczają wakacje, pikniki i kąpiele w basenie. Ale dla naszych domowych zwierząt, szczególnie psów i kotów, skwar może być trudny do zniesienia. Wysokie temperatury mogą prowadzić do odwodnienia, udaru cieplnego, a nawet do śmierci. Ale nie martwcie się, jest kilka prostych kroków, które możecie podjąć, aby pomóc swoim czworonożnym przyjaciołom przetrwać gorące dni.

Kiedy słońce przygrzewa: Jak dbać o psy i koty podczas upałów

 

1. Zapewnij dostęp do świeżej wody

To oczywiste, ale warto podkreślić: zwierzęta, podobnie jak ludzie, muszą pić dużo więcej wody podczas upałów. Zawsze upewnij się, że twój pies lub kot ma dostęp do świeżej, czystej wody. Możesz rozważyć również zakup fontanny dla zwierząt domowych, która zachęca do częstszego picia przez zapewnienie ciągłego przepływu wody.

2. Utrzymuj zwierzęcia w chłodnym miejscu

Zwierzęta, takie jak koty i psy, nie potrafią regulować swojej temperatury tak efektywnie, jak ludzie. Dlatego powinniśmy im pomóc, zapewniając chłodne, cieniste miejsce do odpoczynku. Jeśli nie masz klimatyzacji w domu, rozważ umieszczenie wentylatora na podłodze, tak aby twój pies lub kot mógł się schłodzić.

3. Ogranicz aktywność fizyczną

W najgorętsze dni ogranicz aktywność fizyczną swojego zwierzęcia do minimum, szczególnie w godzinach szczytowego nasłonecznienia. Spacer z psem zaplanuj na wczesne rano lub późne popołudnie, kiedy temperatura jest nieco niższa.

4. Chronimy łapki

Asfalt, beton i inne twarde powierzchnie mogą szybko nagrzewać się do temperatur, które mogą poparzyć łapki naszych zwierząt. Jeśli to możliwe, unikaj spacerów po gorących chodnikach lub drogach.

5. Ochładzające zabawki i gadżety

Na rynku dostępne są różne produkty stworzone specjalnie z myślą o ochłodzeniu zwierząt domowych podczas upałów. Ochładzające maty, kamizelki czy zabawki wypełnione wodą to tylko niektóre z nich. Sprawdź, który z nich najbardziej odpowiada twojemu pupilowi.

6. Regularne kontrole u weterynarza

Podczas upałów ważne jest, aby regularnie obserwować stan swojego zwierzęcia i nie ignorować żadnych niepokojących objawów, takich jak nadmierne sapanie, wymioty, brak apetytu czy ogólne osłabienie. W razie wątpliwości zawsze skontaktuj się z weterynarzem.

Pamiętajmy, że nasze zwierzęta domowe zależą od nas, gdy chodzi o ich komfort i bezpieczeństwo. Upewnijmy się, że są one odpowiednio zabezpieczone podczas upałów i cieszą się latem tak samo, jak my.

 

autorka: EM

© 2020 iPolska24

Realizacja