16 czerwca 2024

Poznań będzie dofinansowywał ogrody wertykalne i zielone dachy

Poznań będzie tworzył ogrody wertykalne i zielone dachy. Rozwiązanie ma być stosowane przede wszystkim w ścisłej zabudowie miasta, gdzie sadzenie drzew czy krzewów jest mocno utrudnione. Decyzję o przeznaczeniu 250 tysięcy złotych na tego typu działania podjęła we wtorek Rada Miasta. Miejski program ma ruszyć już niedługo.

Poznań będzie dofinansowywał ogrody wertykalne i zielone dachy

O tym, że zieleń w mieście jest potrzebna wiadomo nie od dziś, jednak nie zawsze możliwe jest jej zapewnienie w klasycznym wydaniu poprzez sadzenie drzew czy krzewów. W takich sytuacjach rozwiązaniem są ogrody wertykalne i zielone dachy, które zapewniają powierzchnię zieleni i bioróżnorodność.

Pierwsze z nich to pionowe instalacje na ścianach budynków, które obsadzane są roślinami wieloletnimi, zakrywając ich całą powierzchnię. W ten sposób powstaje zielona ściana pokryta bujną roślinnością.

Z kolei zielone dachy to nasadzenia roślin wykonane na dostosowanym pokryciu dachowym, dzięki czemu możliwa jest wieloletnia wegetacja zieleni.

Miasto Poznań chce zachęcać do stosowania tego typu rozwiązań i planuje dofinansowania na ich realizację w ramach nowego miejskiego programu.

Skierowany będzie do osób fizycznych, prawnych, wspólnot mieszkaniowych i przedsiębiorców z prawem do nieruchomości, na których będą chcieli utworzyć ogród wertykalny lub zielony dach.

Miejskie dofinansowanie będzie mogło pokryć nawet do 100% poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 25 tysięcy złotych. Realizacje będą musiały spełniać konkretne warunki. W przypadku ogrodów wertykalnych, ich powierzchnia będzie musiała wynieść nie mniej niż 15 m2. Rośliny powinny być umieszczone na zewnętrznej, pionowej ścianie budynku lub piąć się po niej, a nasadzenia muszą być podlewane.

Decydując się na utworzenie zielonych dachów konieczne jest uwzględnienie możliwości obciążeniowych obiektu. Muszą mieć minimalną powierzchnię 10 m2 z określoną warstwą podłoża i mieć maksymalny kąt nachylenia 30°.

Wnioski będą przyjmowane do 30 września. Dokładne terminy będą podane po wejściu w życie przyjętej dziś przez radnych uchwały. Miasto przeznaczy na dofinansowania ćwierć miliona złotych.

 

autorka: A. Karczewska

fot. UMP

© 2020 iPolska24

Realizacja