Dodają koloru okolicy – samotne kwiaty w zielonym torowisku na Wildze

Zielone torowiska to rozwiązanie, które ma kilka funkcji, w tym m.in. poprawienie estetyki czy zwiększenie powierzchni zielonej w mieście. Zwykle mają formę trawnika, ale jak się okazuje, czasem społeczność postanawia dodać im nieco więcej kolorów.

Dodają koloru okolicy – samotne kwiaty w zielonym torowisku na Wildze

Zielone torowiska stosuje się w celu m.in. zmniejszenia hałasu w okolicy, poprawy retencji w pasie drogowym, podniesienia poziomu estetyki, zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej czy też zmniejszenia ilości zanieczyszczeń.

Zwykle mają formę typowego trawnika lub rozchodnika. W przypadku tego drugiego rozwiązania, poza trawą pojawią się także inne drobne rośliny, które nie tylko kwitną w różnych kolorach, ale także mogą pomóc owadom. Kolorowe dywany widoczne są m.in. na trasie tramwajowej na Naramowice czy też Górnym Tarasie Rataj.

Podczas remontu na poznańskich Wierzbięcicach także zastosowano rozwiązanie zielonego torowiska. Trawa wygłusza hałas tramwajów, poprawia retencję, a także ma pozytywny wpływ na poziom estetyki. Choć widoczne jest w formie zielonego trawnika, to także tam natura znalazła sposób na dodanie nieco więcej koloru.

W niektórych miejscach pojawiły się średniej wielkości żółte kwiaty, prawdopodobnie żonkile, co oznacza, że nie znalazły się tam „przypadkiem”. Prawdopodobnie ktoś z mieszkańców umieścił w trawniku cebulki, dzięki czemu kwiaty mogły wyrosnąć w nietypowym miejscu. Choć jest ich zaledwie kilka, to wystarczy, by przełamać barwy i wywołać pozytywne wrażenie na przechodzących i przejeżdżających w okolicy mieszkańcach.

© 2020 iPolska24

Realizacja