16 czerwca 2024

Jak zadbać o domowe rośliny na wiosnę?

21 marca rozpoczęła się wiosna i jest to idealny czas, by zadbać o domowe rośliny. W jaki sposób najlepiej to zrobić? Na ten temat rozmawialiśmy z Ewą Robak i Dawidem Baranem.

Jak zadbać o domowe rośliny na wiosnę? fot. pexels

Wiosna to czas, w którym wiele roślin budzi się do życia. Kończy się zima, która nie sprzyja roślinom doniczkowym. Brak słońca, suche powietrze oraz niska temperatura to tylko z niektóre rzeczy, jakie im doskwierają. Na szczęście ten okres jest już za nami, a teraz zaczyna się przycinanie, przesadzanie, nawożenie i rozmnażanie. Warto się do tego odpowiednio przygotować, aby jak najlepiej wykorzystać ten czas. Zapytaliśmy gości naszego programu „Hej Poznań” jak to zrobić.

„Na wiosnę powoli pobudzamy nasze rośliny i dokarmiamy nawozem, aby rosły jak najpiękniej. Zwróćmy też uwagę na to żeby je oczyścić z nadmiaru kurzu i warto je sprawdzić pod kątem szkodników” – tłumaczy Ewa Robak

Jeżeli widać, że z rośliną coś jest nie tak to na początek należy rozpoznać czy jest to jakiś szkodnik, czy choroba grzybowa. W pierwszym przypadku trzeba wprowadzić odpowiedni oprysk lub zastosować domowe metody leczenia. Jednak w przypadku grzyba będzie to długotrwały proces.

Wiosna to również idealny moment na przesadzanie. Młode rośliny będą tego potrzebowały co rok, a starsze trochę rzadziej. Jednak decydując się na ten krok, należy pamiętać o dobraniu odpowiedniego podłoża.

„My mamy taką zasadę, że staramy się je dopasowywać do naturalnych warunków, w których one rosną naturalnie w dzikim środowisku. Jedne rośliny wymagają wtedy podłoża bardzo przepuszczalnego, a inne lubią rosnąć w ciężkim podłożu” – zaznacza Dawid Baran.

Kolejną istotną rzeczą jest to, w czym roślina zostanie posadzona. Najlepiej żeby była to donica z otworami i spodkiem. Dzięki temu roślina ma odpowiedni przepływ wody, zapewnioną cyrkulację powietrza oraz napowietrzone korzenie. Warto zaopatrzyć się również w konewkę z cienkim dzióbkiem, który ułatwi odpowiednie dozowanie wody i zapobiegnie przelewaniu. Warto zawsze spytać o radę specjalistów.

„Każdy kto do nas przyjdzie dostanie od nas radę. Jeżeli będzie potrzebna jakakolwiek pomoc to pomożemy. Po to tam jesteśmy. Żeby nie tylko dopasować odpowiednie elementy, ale żeby przede wszystkim powiedzieć jak ich używać” – dodaje Ewa Robak.

Goście programu „Hej Poznań” podkreślają, że mimo wszystko o rośliny dbać trzeba cały rok. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z ogrodnictwem to posłuchajcie całej rozmowy z Ewą Robak i Dawidem Baranem by dowiedzieć się od jakiej rośliny najlepiej zacząć.

autorka: Z. Biskup

© 2020 iPolska24

Realizacja