1 maja 2024

Jak dawniej “psujących drzewa” karano, czyli obwieszczenie o karach za niszczenie zieleni w XVIII wieku

Dziś obchodzony jest Dzień Drzewa. Z tej okazji Uniwersytet im. Adama Mickiewicza postanowił zajrzeć do zbiorów swojej biblioteki i przypomnieć, że w Poznaniu o roli drzew pamiętano już przed wiekami. Opublikowano zachowane obwieszczenie z 1797 roku, w którym informowano o karach jakie grożą „psującym drzewa”. Czy sprawdziłyby się w dzisiejszych czasach?

Jak dawniej “psujących drzewa” karano, czyli obwieszczenie o karach za niszczenie zieleni w XVIII wieku

 

Oficjalne Obwieszczenie “O Karach na Psujących Drzewa przy drogach zasadzone” zostało wydane 22 września 1797 roku i zachowane jest w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Z okazji Dnia Drzewa Uniwersytet im. Adama Mickiewicza postanowił je przypomnieć.

Za „psucie” drzew groził cały szereg kar. Sprawca musiał „dostawić inne zdrowe drzewo wrownym gatunku”, czyli wykonać nasadzenie kompensacyjne w postaci zdrowego drzewa tego samego gatunku i pokryć wszelkie koszty wykonania prac.

Dodatkowo, „dla publicznej satysfakcji” musiał także zapłacić 5 talarów jako kara pieniężna, która trafiała w ręce delatora, czyli osoby, która zgłosiła sprawę „w nagrodę jego pilności”.

Jeśli sprawca nie miał pieniędzy, by pokryć karę musiał wykonywać prace społeczne przez sześć dni „z klocem do nogi przyprawionym, które ze sobą włoczyć będzie”.

To jednak nie koniec kar. „Psujący drzewa” był także przywiązywany do drzewa, przy której dokonał szkody, z tablicą, na której wielkimi literami w języku polskim i niemieckim napisane było „PSUJĄCY DRZEWA”. Przywiązanie miało trwać od godziny 10:00 do 16:00”.

Kary były więc surowe i z pewnością odstraszały potencjalnych sprawców.

autorka: A. Karczewska

fot. UAM

© 2020 iPolska24

Realizacja