W Wielkopolsce pojawiły się nowe gatunki inwazyjne. W związku z tym gminy mają nowy obowiązek

Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie listy inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie oraz działań zaradczych i środków mających na celu przywrócenie naturalnego stanu ekosystemów. Na mocy nowych przepisów gminy będą miały obowiązek gromadzić dane na temat gatunków inwazyjnych oraz realizować działania zaradcze.

W Wielkopolsce pojawiły się nowe gatunki inwazyjne. W związku z tym gminy mają nowy obowiązek

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie listy gatunków inwazyjnych, działań zaradczych oraz środków mających na celu przywrócenie naturalnego stanu ekosystemów. W ocenie skutków regulacji wskazano nowe obowiązki gmin w tym zakresie. Według OSR samorządy będą miały obowiązek gromadzenia i przekazywania do RDOŚ danych o stwierdzeniu w środowisku gatunków inwazyjnych oraz o działaniach przeprowadzonych na terenie gminy. 

Akcja usuwania martwych ryb z Odry w miejscowości Krajnik Dolny;   fot. PAP/Marcin Bielecki

Gróbarczyk: w ciągu dwóch miesięcy powstanie specustawa dot. ochrony wód

Samorządy będą też musiały przeprowadzać działania zaradcze w odniesieniu do gatunków inwazyjnych, które rozprzestrzeniają się na szeroką skalę i występują na terenie gminy. Działania te będą dotyczyły zarówno terenów gminnych jak i prywatnych, na wniosek ich właściciela. 

Zgodnie z OSR nowym obowiązkiem gmin będzie też „współpraca z właściwymi podmiotami w zakresie prowadzenia działań zaradczych w stosunku do IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski”.

Według załącznika do projektu rozporządzenia do inwazyjnych gatunków obcych rozprzestrzenione na szeroką skalę należą m.in. rośliny barszcz Sosnowskiego, barszcz Mantegazziego, rdest wielokłosowy, trojeść amerykańska oraz zwierzęta: żółw ozdobny, jenot, piżmak, szop pracz.

Zgodnie z rozporządzeniem, gatunki inwazyjne w pierwszej kolejności należy usuwać przy użyciu środków mechanicznych lub fizycznych, a w przypadku gdy nie są one skuteczne, przy użyciu środków chemicznych. Natomiast w celu przywrócenia naturalnego stanu ekosystemów należy m.in. poprawić warunki siedliskowe dla gatunków rodzimych występujących na danym terenie.

© 2020 iPolska24

Realizacja