Przyroda warta poznania – rusza cykl spacerów przyrodniczych

W jaki sposób komunikują się drzewa? Jaką pełnią rolę w miejskim ekosystemie oraz co to jest dendroterapia? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać podczas spacerów przyrodniczych organizowanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu.

Przyroda warta poznania – rusza cykl spacerów przyrodniczych

 

W czwartek, 15 września,  odbędzie się pierwszy spacer przyrodniczy w Parku Cytadela, który jest największym parkiem w Poznaniu. Jego powierzchnia wynosi około 100 hektarów, a dzięki swojej bioróżnorodności ma ogromne znaczenie dla botaniki Poznania. Podczas spaceru będzie można dowiedzieć się więcej o drzewach znajdujących się w parku – tych o cechach pomnikowych oraz tych ciekawych gatunkowo. Zainteresowane osoby poznają podstawy dendroterapii oraz terapii lasem.

„Nie przejdziemy też obojętnie obok obiektów na terenie parku, które stanowią o jego zabytkowym charakterze i są świadkami burzliwych dziejów tego miejsca”- zaznacza Adam Suwart, dziennikarz i publicysta, współtwórca inicjatywy “Przychodnia Leśna”.

Miasto Poznań stworzyło specjalne przewodniki dendrologiczne po Parku Cytadela, dzięki którym uczestnicy będą mogli kontynuować poznawanie przyrody.

„Park Cytadela to teren niezwykle cenny przyrodniczo. Stwierdzono tutaj występowanie ponad 380 gatunków roślin naczyniowych, w tym 50 gatunków, które mają w Poznaniu status bardzo rzadkich. Oprócz tego występuje tutaj ponad 40 zbiorowisk roślinnych, w tym 5 zagrożonych dla Wielkopolski. Poznańska przyroda jest warta poznania. Zachęcam do uczestnictwa w spacerach.” – podkreśla Klaudia Beker z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Spacer po Parku Cytadela rozpocznie się o godzinie 10, zbiórka dla zainteresowanych zaplanowana jest u zbiegu al. Niepodległości i Armii Poznania, u dołu schodków prowadzących na teren parku Cytadela.