Prezydent Jaśkowiak doczekał się swojego pierwszego pomnika

Nietypowy pomnik postawiono prezydentowi miasta Jackowi Jaśkowiakowi na skrzyżowaniu ulic Libelta i Alei Niepodległości. Jest to głos sprzeciwu w sprawie znikania terenów zielonych w Poznaniu.

Prezydent Jaśkowiak doczekał się swojego pierwszego pomnika
„Betonowy Jaśkowiak” czyli pomnik w postaci pnia dębu powstał z inicjatywy kolektywu Rozbrat, Zielonej Fali oraz Federacji Anarchistycznej. Zarzucają oni prezydentowi zastępowanie obecnej w mieście zieli brukiem i betonem.
 
„Mamy coraz więcej sytuacji konfliktowych, przykładem są te związane z Lasem Dębińskim, z ulicą 27 Grudnia, wcześniej mieliśmy przypadki ulicy Kurlandzkiej, tramwaj na Naramowice. Wszędzie, gdzie się da na terenie całego miasta zieleń pełni funkcję drugoplanową, a prezydent Jaśkowiak najprawdopodobniej razem z urzędnikami mają jakieś kontrakty podpisane z deweloperami producentami betonu i kostki brukowej, ponieważ wszystko w tym momencie jest coraz bardziej zabetonowywane”
 
powiedział Łukasz Kawowski.
 
Kolejne przykłady nieudanych inwestycji to Plac Wolności oraz Rynek Łazarski, które zostały zabetonowane i brakuje tam zieleni. Jest to szczególnie problematyczne podczas upałów. Organizatorzy inicjatywy zapowiedzieli, że podobnych akcji i protestów może być więcej.
 
Na pomniku znajduje się napis „Pomnik betonowego Jaśkowiaka ku pamięci wszystkich wyciętych drzew”.
 

© 2020 iPolska24

Realizacja