18 sierpnia 2022

Przed wojną uciekają także psy i koty. Miasto przypomina o procedurach weterynaryjnych

Do Poznania przed rosyjską agresją na Ukrainie uciekają nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Wiele osób ewakuując się z ostrzeliwanych i bombardowanych miast zabrało ze sobą także czworonożnych członków rodziny. Należy jednak pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa, a te regulowane są odpowiednimi procedurami. Miasto Poznań podpowiada co zrobić przybywając do stolicy Wielkopolski zza wschodniej granicy Polski z psem lub kotem.

Przed wojną uciekają także psy i koty. Miasto przypomina o procedurach weterynaryjnych

Psy i koty to członkowie rodziny, a tej nie zostawia się na pastwę losu. Uciekając przed wojną wiele osób zabrało ze sobą czworonogi, dla których podróż była równie wyczerpująca co dla ludzi. Miasto Poznań przypomina jednak, że ze względów bezpieczeństwa trzeba pamiętac o pewnych procedurach przybywając zza wschodniej granicy ze zwierzęciem.

Urząd Miasta jest w stałym kontakcie z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii. Psy i koty przybywające z Ukrainy są szczepione i czipowane, a także sprawdzane lub wydawane są odpowiednie dokumenty.

Osoby, które schroniły się przed wojną w stolicy Wielkopolski wraz ze zwierzętami (psami lub kotami), powinny skontaktować się z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii wysyłając maila na adres sekretariat@piw-poznan.pl. W treści należy podać:

– aktualne miejsce przebywania zwierzęcia/zwierząt

– liczbę i rodzaj zwierząt

– dane do kontaktu – numer telefonu. Kontakt może być do obywatela Polski, który pomaga danej osobie z Ukrainy, dzięki czemu uniknie się problemów związanych z barierą językową

Informacje pozwolą na zaplanowanie i przeprowadzenie niezbędnych czynności w miejscu przebywania zwierzęcia.

Koszt szczepień psów i kotów rodzin uchodźczych pokrywany jest w całości z budżetu państwa, natomiast czipowanie i znakowanie jest w Poznaniu bezpłatne.

Na terenie Poznania działają fundacje i lecznice, które udzielają pomocy w przypadku problemów zdrowotnych zwierzęcia, gdy konieczne jest otrzymanie interwencyjnej pomocy weterynaryjnej. W takich sytuacji obywatele Ukrainy mogą kontaktować się z Biurem Poznań Kontakt – tel. 61 646 3344.

 

autorka: A. Karczewska