9 grudnia 2023

Jak używać klimatyzacji, by oszczędzić pieniądze i środowisko?

Lato, upał i… klimatyzacja. W ostatnich latach rośnie zainteresowanie poznaniaków montażem klimatyzatorów w domach i mieszkaniach. To już nie jedynie urządzenia w sklepach, hotelach czy biurach. Jak jednak korzystać z klimatyzacji w sposób oszczędny i bardziej przyjazny środowisku?

Jak używać klimatyzacji, by oszczędzić pieniądze i środowisko?

 

Podstawą jest uwzględnienie pór doby. Jest zdecydowana różnica między temperaturą, jaką potrzebujemy w pomieszczeniu w ciągu dnia, a tą w nocy, gdy śpimy, nasz metabolizm spowalnia, a temperatura jest niższa. Warto rezygnować z klimatyzacji w nocy lub zmniejszyć jej działanie.

Istotne jest także zamknięcie wszelkich okien i lufcików, by energia i schłodzone powietrze nie „uciekały” na zewnątrz.

Klimatyzator powinien być regularnie czyszczony nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także, by zachować jego pełną sprawność. Zadbany i oczyszczony zużyje mniej energii.

Ważne jest umiejscowienie klimatyzatora. Zdecydowanie należy unikać ustawiania go przy meblach czy ścianach.

Gdy wszyscy domownicy opuszczają dom, należy wyłączyć klimatyzację, by nie działała bez potrzeby. Przed wyjściem, a także podczas przebywania w domu w innych pokojach warto też zadbać o zasłonięcie okien, by promienie słoneczne nie nagrzewały pomieszczeń. Nasłonecznienie schłodzonego pokoju wymaga od klimatyzatora dłuższej i intensywniejszej pracy.

© 2020 iPolska24

Realizacja