t Można już składać deklaracje dot. gospodarki odpadami komunalnymi – Eco Poznań
23 maja 2022

Można już składać deklaracje dot. gospodarki odpadami komunalnymi

Można już składać deklaracje dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi. Od nowego roku Poznań nie będzie już członkiem ZM GOAP i przejdzie na własny system odbioru odpadów. Od wczoraj właściciele nieruchomości mogą już składać deklaracje w tym zakresie, dzięki czemu przejście na nowy system będzie płynniejsze.

Można już składać deklaracje dot. gospodarki odpadami komunalnymi

Od 1 stycznia 2022 roku Poznań nie będzie już znajdował się w strukturach ZM GOAP, przejmując kompetencje w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. Miasto opracowuje system z tym związany, co wymaga szeregu działań, a także uzyskania deklaracji ze strony właścicieli nieruchomości.

Deklaracje dotyczą wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zobowiązani są do tego właściciele domów jednorodzinnych, działek i domków wypoczynkowych, a także obiektów, które nie są na stałe zamieszkałe – np. biur, zakładów pracy czy lokali usługowych. W przypadku bloków i kamienic zadanie należy do spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych.

Obowiązek złożenia deklaracji mają:

– właściciele nieruchomości zamieszkanych (w tym współwłaściciele, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, osoby faktycznie władające nieruchomością oraz najemcy lub dzierżawcy lokali, jeżeli taki obowiązek wskaże im w umowie właściciel nieruchomości)

– właściciele nieruchomości mieszanych (czyli takich, które w części stanowią nieruchomość zamieszkaną, a w części nieruchomość niezamieszkaną)

– właściciele nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowych/ domków letniskowych

– właściciele nieruchomości niezamieszkanych (biur, szkół, sklepów, punktów usługowych, restauracji, szpitali itp.), którzy dotychczas objęci byli systemem odbioru odpadów przez ZM GOAP (mieli złożone do ZM GOAP deklaracje)

By nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, już od 1 października można składać formularze na kilka sposobów:

– online przez portal Przyjazne Deklaracje – gdzie przy pomocy intuicyjnego kreatora można wysłać deklarację przez profil zaufany.

– elektronicznie przez platformę ePUAP2

– drogą pocztową na adres: Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404, 61-441 Poznań

– osobiście w Punktach Obsługi Klienta, wyłącznie po uprzedniej rezerwacji

Deklaracje będą obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Miasto zachęca do jak najszybszego złożenia formularzy, by uniknąć problemów z odbiorem odpadów w nowym roku.

Zgodnie z założeniami, poznański system odpadowy będzie wdrażany etapami. Przez pierwsze pół roku, do końca czerwca 2022 roku odbiór śmieci będzie realizowany na dotychczasowych zasadach, a opłaty i sposób ich naliczania nie ulegną zmianie.

 

autorka: A. Karczewska