16 czerwca 2024

Dziś Dzień bez Samochodu! Dlaczego warto wybrać rower do codziennych podróży?

22 września przypada Dzień bez Samochodu! Coraz więcej osób, nie tylko dziś, docenia proste formy ruchu jak na przykład jazda na rowerze. Dlaczego warto przesiąść się na dwa kółka?

Dziś Dzień bez Samochodu! Dlaczego warto wybrać rower do codziennych podróży?

 

Jazda na rowerze to sport, zdrowie i rekreacja w jednym. Jest to jeden z najbardziej popularnych środków komunikacji i rekreacji na świecie. Jednocześnie, jazda na nim to także dobry sposób na wyrzeźbienie sylwetki i spalenie kalorii. Co istotne, to dobre ekologiczne podejście do codziennych nawyków.

Wybierając rower wybieramy czyste środowisko – nie zanieczyszczamy powietrza i unikamy korków. Nie wytwarza to spalin, a także nie nagrzewa temperatury powietrza zwłaszcza w mieście. Utrzymanie roweru jest również bardziej ekologiczne – nie jest potrzebnych wytwarzanie tylu części zamiennych z nieodnawialnych materiałów, nie wymaga to dodatkowego paliwa, a samo mycie pojazdu również wiąże się z mniejszą ilością zużytej wody.

Podczas jazdy na rowerze wysmuklają się łydki i uda, a także wzmacniane są mięśnie bioder, brzucha i grzbietu. Zwiększa się pojemność płuc, a krew się dotlenia. Ma to także wpływ na podniesienie poziomu endorfin.

Godzinna jazda na rowerze pozwala spalić nawet 500 kalorii.

Taka aktywność fizyczna polecana jest szczególnie osobom z nadwagą, ponieważ nie obciąża ona stawów. Co więcej jazda na rowerze ze stałą prędkością jest również formą treningu aerobowego. Przy zachowaniu odpowiedniego tempa i trzymaniu się prostej drogi można zapewnić ciału porządną dawkę wysiłku. Jadąc pod górkę można pomóc ciału w wyrzeźbieniu mięśni nóg.

Jazda rowerem polecana jest przez kardiologów jako sposób na walkę z miażdżycą. Pomaga ona również na obniżenie poziomu złego cholesterolu.

Użytkownicy rowerów powinni pamiętać o odpowiednim wyborze trasy, piciu wody, zasadach bezpieczeństwa oraz zabraniu prowiantu na dłuższe trasy.

 

 

x-news

© 2020 iPolska24

Realizacja