21 lutego 2024

Kolejna edycja akcji “Trzymaj ciepło” zakończona. Ile budynków sprawdzono?

Zakończyła się czternasta edycja akcji „Trzymaj ciepło”, która umożliwia skorzystanie z bezpłatnych badań kamerą termowizyjną, dzięki czemu mieszkańcy mogą dowiedzieć się, w jakich miejscach z ich budynku „ucieka” najwięcej ciepła.

Kolejna edycja akcji “Trzymaj ciepło” zakończona. Ile budynków sprawdzono? fot. UMP

Już po raz czternasty właściciele nieruchomości mogli sprawdzić, w których miejscach ich budynki tracą najwięcej ciepła. Teraz przyszedł czas na podsumowanie kolejnej edycji miejskiego programu.

Od 6 grudnia 2022 roku do 9 lutego 2023 roku sprawdzono 380 domów jednorodzinnych z całego Poznania oraz 10 kamienic z centrum, Jeżyc i Łazarza.

Po każdym badaniu kamerą termowizyjną wykonywany był raport wraz ze zdjęciami i krótkim komentarzem, które zostały przesłane do uczestników programu. Podsumowanie pozwala mieszkańcom badanych domów zyskać informacje potrzebne do przeprowadzenia termomodernizacji. Ciepło może „uciekać” z budynku np. przez nieszczelne okna czy źle ocieploną ścianę.

Jak wynika z badań ankietowych przeprowadzanych przez Miasto po każdej edycji programu, ok. 40-45% uczestników po otrzymaniu raportu decyduje się na termomodernizację budynku. Pozwala to na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Jednocześnie zwiększa się komfort życia mieszkańców, którzy mają cieplejsze domy.

Akcja „Trzymaj Ciepło” prowadzona jest od 2009 roku i do tej pory wykonano ponad 6300 pomiarów domów jednorodzinnych oraz 250 kamienic.

 

 

autorka: A. Karczewska

© 2020 iPolska24

Realizacja