27 marca 2023

W poznańskich parkach pojawią się kolejne pływające ogrody

W centrum miasta oraz na Podolanach pojawią się kolejne w Poznaniu pływające ogrody. W najbliższy weekend zostaną zamontowane w parkach im. Bergera oraz Marcinkowskiego.

W poznańskich parkach pojawią się kolejne pływające ogrody

Pływające ogrody to nazwa lekkich konstrukcji tworzących „wyspy wodne”. W ten sposób wzbogaca się bioróżnorodność i dodatkową zieleń do przestrzeni miejskiej. Jednocześnie rośliny rosnące w ramach ogrodów pomagają w oczyszczaniu powietrza i samej wody, tworząc również unikalne ekosystemy.

Swoiste wyspy stanowią także schronienie dla ptaków, które mogą poczuć się tam bezpiecznie – z dala od drapieżników znajdujących się na lądzie. To nie tylko dzikie zwierzęta, ale także wyprowadzane nad oczka wodne psy domowe czy wychodzące i bezpańskie koty, które stresują ptactwo.

Ogrody tworzy się przede wszystkim z rodzimych gatunków, a następnie same ewoluują i rozwijają się wzbogacane przez nasiona, które nanosi na nie wiatr czy ptaki.

Do tej pory instalacje zamontowano na Cybinie, niedaleko Bramy Poznania, a także w Parku Wilsona. Teraz pojawią się w nowych lokalizacjach.

W najbliższą sobotę ogrody będą montowane w parku im. Marcinkowskiego oraz parku im. Bergera. Zadanie wykona Fundacja OnWater, z którą Miasto Poznań współpracuje. Co ciekawe, uczestniczyć w tym będą mogli wszyscy zainteresowani. By zobaczyć pracę wolontariuszy wystarczy pojawić się w parku w centrum miasta (im. Marcinkowskiego) o 10:00 lub o 12:00 w parku na Podolanach (im. Bergera).

 

autorka: A. Karczewska