t Kolejne autobusy elektryczne zasiliły flotę MPK Poznań – Eco Poznań
23 maja 2022

Kolejne autobusy elektryczne zasiliły flotę MPK Poznań

Do Poznania trafiły pierwsze z ostatniego zamówienia autobusy elektryczne, które wzbogacą flotę MPK Poznań. Poznańscy pasażerowie już korzystają z wcześniej kupionych 21 pojazdów elektrycznych, teraz na trasy wyjadą kolejne.

Kolejne autobusy elektryczne zasiliły flotę MPK Poznań

Aktualna dostawa, która właśnie się rozpoczęła przewiduje, że flotę MPK Poznań zasili kolejnych 37 nowych Urbino Electric wyprodukowanych przez Solaris Bus & Coach. Oznacza to, że wkrótce po poznańskich ulicach będzie kursować łącznie 58 pojazdów z silnikiem elektrycznym. To element rozwoju spółki i Miasta, a także działań proekologicznych nastawionych na zmniejszenie emisji spalin.

Spośród 37 autobusów w nowej dostawie, 31 z nich będzie 12-metrowych, a 6 z nich 18-metrowych. Te drugie to pojazdy przegubowe. Pojazdy zostały zakupione z myślą przede wszystkim o liniach przebiegających przez poznańskie osiedla. Oznacza to, że „elektrykiem” będą podróżować głównie pasażerowie linii numer 145, 149, 163, 175, 176, 179, 190 i 193.

W ramach projektu „Elektryfikacja wybranych linii autobusowych w Poznaniu” związanego w inwestycję w proekologiczne środki transportu, budowana jest również infrastruktura potrzebna do ładowania pojazdów.

Pierwsze autobusy z nowej dostawy dotarły już do Poznania. Wszystkie są klimatyzowane i monitorowane. Posiadają także pantografy oraz nowość, czyli kamery zewnętrzne, dzięki którym możliwe jest „obserwacja” prawego boku pojazdu przez kierowców.

Jak podkreśla Jacek Jaśkowiak, Poznań konsekwentnie inwestuje w transport publiczny jednocześnie dbając o kwestie środowiskowe. Obecnie Miasto ubiega się o dofinansowywanie zakupu 84 autobusów o napędzie wodorowym.

 

autorka: A. Karczewska