Poznań ma 37 nowych autobusów. Mają być ekologiczne i przyjazne pasażerom

Poznań ma 37 nowych, niskopodłogowych i proekologicznych autobusów. W zajezdni przy ul. Warszawskiej odbyło się oficjalne przekazanie nowych pojazdów wyprodukowanych przez firmę Solaris Bus&Coach.

Poznań ma 37 nowych autobusów. Mają być ekologiczne i przyjazne pasażerom

Podczas przekazania obecny był m.in. prezydent Poznania, który podkreślał, że stolica Wielkopolski posiada obecnie jeden z najnowocześniejszych taborów w Polsce. Jak zaznaczył, to element polityki miasta, by zachęcić poznaniaków do korzystania z komunikacji zbiorowej.

„Na ulice wyjeżdża właśnie 37 nowoczesnych niskopodłogowych, a przede wszystkim – niskoemisyjnych, autobusów. Za chwilę Miasto wzbogaci się o 50 tramwajów z rodziny Moderus Gamma. W kolejnych latach poznaniacy będą mogli korzystać z 21 przyjaznych środowisku autobusów o napędzie elektrycznym. Nowe pojazdy, a także systematyczne remonty i modernizacja infrastruktury komunikacyjnej, to konsekwentne stawianie na transport publiczny. Żeby pasażerowie chętnie korzystali z komunikacji miejskiej, musi być szybka, sprawna, bezpieczna i przyjazna środowisku”

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

W nowych autobusach podróżujący mają do dyspozycji bardziej przestronną przestrzeń pasażerską. Rozbudowano także system informacji pasażerskiej i zamontowano system liczenia pasażerów, a także uchwyty dla rowerów.

Pomyślano również o tych, którzy chcieliby naładować swoje urządzenia mobilne – w pojazdach znalazły się porty USB.

System monitoringu obejmuje zarówno wnętrze jak i zewnętrzną część autobusu. Wszystkie pojazdy mają klimatyzację oraz system automatycznego gaszenia pożaru w komorze silnika. Szybszą wymianę pasażerów mają zapewnić drzwi odskokowo-przesuwne.

Na poznańskie ulice wyjedzie 19 autobusów 12-metrowych oraz 18 przegubowych o długości 18 metrów. Pierwszy z nich już dzisiaj kursował na trasie linii numer 74. Pozostałe na razie przechodzą odbiory techniczne.

Dostawca autobusów, czyli firma Solaris musi przeprowadzić szkolenie dla minimum 20 pracowników poznańskiego MPK w zakresie zarówno obsługi jak i wszelkiego typu napraw nowych pojazdów.

MPK chce wycofać z floty najbardziej wyeksploatowane autobusy.

© 2020 iPolska24

Realizacja