16 czerwca 2024

Polskie miasta na drodze do zielonej transformacji dzięki funduszom z Krajowego Planu Odbudowy

Polskie samorządy w końcu mogą ubiegać się o dofinansowanie na przekształcenie swoich społeczności w bardziej ekologiczne i zrównoważone miejsca dzięki dostępowi do niemal 40 miliardów złotych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Po długim oczekiwaniu, trwającym prawie trzy lata, związanym z działaniami poprzedniego rządu, lokalne władze mają teraz możliwość ubiegania się o preferencyjne pożyczki, które mają wspierać projekty związane z zazielenianiem, transportem oraz transformacją energetyczną.

Polskie miasta na drodze do zielonej transformacji dzięki funduszom z Krajowego Planu Odbudowy

 

Tomasz Robaczyński z Banku Gospodarstwa Krajowego, instytucji nadzorującej implementację Instrumentu Zielonej Transformacji Miast, podkreśla, że inicjatywa ta odpowiada na priorytetowe wyzwania klimatyczne miast. “Oczekujemy, że inwestycje te będą realizowane sprawnie, przynosząc szybkie i widoczne efekty” mówi Robaczyński.

Minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zwraca uwagę na skalę programu:

To największy pakiet wsparcia dla samorządów z KPO, który ma potencjał zmienić polskie miasta i metropolie w nowoczesne, zielone przestrzenie z czystym transportem, ocieplanymi budynkami i bogatymi w zielenie terenami rekreacyjnymi.”

W świetle opracowanego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR “Raportu o stanie polskich miast. Środowisko i adaptacja do zmian klimatu”, wyzwania, przed którymi stoją polskie miasta, są znaczące. Od smogu, przez złą jakość powietrza, po deficyt zieleni – wszystko to składa się na obraz miast potrzebujących pilnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Raport “Szczęśliwy dom. Miasto dobre do życia” wskazuje, że aż co czwarty mieszkaniec miasta narzeka na zły stan środowiska, co potęguje potrzebę zmian.

Instrument Zielonej Transformacji Miast, w ramach którego samorządy mogą ubiegać się o środki, ma na celu stworzenie warunków do kompleksowej modernizacji miast. Od budowy ścieżek rowerowych, poprzez rozwój zeroemisyjnego transportu publicznego, po termomodernizację budynków i inwestycje w odnawialne źródła energii – zakres możliwości jest szeroki. Co więcej, program pozwala na finansowanie również już realizowanych projektów, oferując tym samym szansę na zastąpienie droższych środków tańszymi, korzystniejszymi pożyczkami.

Zapowiadany przez BGK otwarty i ciągły nabór wniosków, który potrwa do III kwartału 2026 roku, daje samorządom elastyczność w planowaniu i realizacji projektów.

© 2020 iPolska24

Realizacja