28 kwietnia 2024

Nowi mieszkańcy Pawilonu Zwierząt Nocnych w poznańskim zoo

W ogrodzie zoologicznym w Poznaniu pojawiły się nowe osobniki. Kanguroszczurnik pędzloogonowy oraz kitanka lisia, oba torbacze, są najnowszymi mieszkańcami Pawilonu Zwierząt Nocnych. Te niezwykłe zwierzęta przybyły do Poznania z ogrodu zoologicznego w Łodzi, wzbudzając zainteresowanie wśród odwiedzających i pracowników ZOO.

Nowi mieszkańcy Pawilonu Zwierząt Nocnych w poznańskim zoo

 

Kanguroszczurnik pędzloogonowy jest fascynującym przykładem adaptacji zwierząt do życia nocnego. Samice tego gatunku przechodzą krótką ciążę, trwającą niecały miesiąc, po której rodzą jedno młode. Następnie dalszy rozwój malucha odbywa się w torbie matki. Te torbacze odżywiają się głównie grzybami, co jest rzadkością wśród ssaków. Ich dieta uzupełniana jest czasami nasionami i owadami, przy czym nie piją wody, co jeszcze bardziej podkreśla ich unikalność.

Niestety, kanguroszczurnik pędzloogonowy jest gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem. Z powodu swojej niechęci do migracji i słabego przystosowania do zmian środowiskowych, są one szczególnie podatne na skutki pożarów oraz działalności człowieka.

Wśród nowych lokatorów ZOO w Poznaniu znajduje się także kitanka lisia, kolejny torbacz prowadzący nocny tryb życia. Ten gatunek zamieszkuje niepustynne rejony Australii, takie jak wschodnia, południowo-zachodnia i północna część kontynentu. Kitanki lisie charakteryzują się bardzo krótkim okresem ciąży, trwającym około dwóch i pół tygodnia.

Obecnie pracownicy ZOO prowadzą poszukiwania imienia dla kitanki lisiej. Pierwsze propozycje nazw już zaczęły pojawiać się na Facebooku ogrodu zoologicznego, gdzie miłośnicy zwierząt chętnie dzielą się swoimi pomysłami. Propozycje będą uwzględnione przez opiekunki malucha podczas dokonywania wyboru.

autor: RF

fot. Zoo Poznań

© 2020 iPolska24

Realizacja