Porządkowanie grobów: gdzie wyrzucać znicze, kwiaty i ozdoby?

Okres Wszystkich Świętych to czas, w którym obserwowany jest większy ruch na cmentarzach, gdy porządkowane są groby bliskich. Sprzątając należy jednak pamiętać, by w odpowiedni sposób gospodarować odpadami. Gdzie wyrzucić znicze lub wieńce?

Porządkowanie grobów: gdzie wyrzucać znicze, kwiaty i ozdoby? fot. UMP

 

Znicze, kwiaty, wkłady do zniczy – wszystko to prędzej czy później wyląduje na wysypisku, ale ważne jest, by trafiły w odpowiednie miejsce. Miasto Poznań przypomina, w jaki sposób porządkować groby zgodnie z zasadami gospodarowania odpadami.

Plastikowe wkłady do zniczy, wstążki, znicze ceramiczne, sztuczne kwiaty, doniczki czy też uszkodzone szklane znicze należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Docelowo trafią one do Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych, jako paliwo alternatywne.

Ozdoby i znicze na baterie należy oddać na Gratowisko lub do punktów odbioru elektroodpadów. Baterie muszą trafić do przeznaczonych na nie pojemników.

Szklane znicze będące w dobrym stanie można ponownie użyć lub pozostawić w specjalnie wyznaczonych miejscach, z których inne osoby będą mogły je zabrać i użyć ponownie.

Co z roślinami doniczkowymi, kwiatami ciętymi i trawą? Wszystkie te należy wyrzucać do pojemników na bioodpady, dzięki czemu będą przerobione na kompost. Należy wyrzucać je bez doniczek i bez ziemi.

© 2020 iPolska24

Realizacja