9 grudnia 2023

Co dalej z sektorem mleczarskim? Wielkopolska Rada Rolnicza apeluje do ministra

Co dalej z sektorem mleczarskim? Obecnie sytuacja producentów i wytwórców jest trudna i przedsiębiorcom ciężko patrzeć w przyszłość z pozytywnym nastawieniem. Wielkopolska Rada Rolnicza przy Zarządzie Województwa Wielkopolskiego chce podjęcia działań, które mają pomóc producentom.

Co dalej z sektorem mleczarskim? Wielkopolska Rada Rolnicza apeluje do ministra fot. pexels

Wielkopolska od wieków jest mocnym, wydajnym sektorem rolniczym, ale nie oznacza to, że jest odporna na ogólnokrajowe czy światowe trendy i problemy. Z uwagi na liczne zawirowania na świecie, w tym pandemię czy wojnę tuż za polską granicą, a także kryzysy finansowe w Europie i poza nią czy też zmiany klimatyczne, doszło do pogorszenia sytuacji sektora rolnictwa.

Jak zaznacza Wielkopolska Rada Rolnicza, od kilku miesięcy ceny mleka na światowych rynkach utrzymują tendencje spadkową. Dotyczy to wszystkich najważniejszych produktów mlecznych. To zła wiadomość dla gospodarstw o profilu produkcji mleka, którzy tworzą znaczącą grupę producentów rolnych w Wielkopolsce.

Przewodniczący Wielkopolskiej Rady Rolniczej, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski dodaje, że przygotowano działania naprawcze na poziomie zarówno systemowym jak i społecznym tak, by zachęcać konsumentów do świadomego wyboru krajowych produktów, dzięki czemu będą wspierać lokalnych producentów.

Podczas spotkania członków Rady rozmawiano na temat działań zaradczych, które mogłyby ograniczyć negatywny wpływ czynników światowych, a także zwiększyć popyt na przetwory mleczarskie.

Ostatecznie wypracowano cztery najważniejsze obszary, które zdaniem członków Rady mają mieć realny wpływ na poprawę opłacalności i rentowności gospodarstw skupiających się na produkcji mleka:

– przyznanie producentom mleka wsparcia finansowego do litra wyprodukowanego mleka

– umożliwienie przekwalifikowania kredytów inwestycyjnych i obrotowych na preferencyjne przy oprocentowaniu 2%

– długoterminowe utrzymanie embarga na produkty mleczne pochodzące z Ukrainy

– zintensyfikowanie działań promujących polską branżę mleczarską na arenie międzynarodowej

W przyjętym przez Radę stanowisku zaapelowano do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne podjęcie proponowanych rozwiązań.

 

autorka: A. Karczewska

© 2020 iPolska24

Realizacja