1 października 2023

Wielkopolskie dożynki powróciły po latach przerwy

W Pleszewie, świętowano wojewódzkie dożynki, które powróciły po czteroletniej przerwie. Uroczystość przyciągnęła liczne grono przedstawicieli samorządu województwa wielkopolskiego, parlamentarzystów, przedstawicieli instytucji rolniczych oraz duchowieństwa.

Wielkopolskie dożynki powróciły po latach przerwy

Na czele gospodarzy stanął Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. W trakcie uroczystości podkreślił, jak ważna jest praca rolników dla regionu. Woźniak wyraził dumę z faktu, że Wielkopolska przekroczyła 75% średniej unijnej PKB na głowę mieszkańca i obecnie wynosi już ponad 83%.

“Jesteśmy dziś Europejskim Regionem Aktywnych Ludzi – jednym z najlepiej rozwijających się regionów w Polsce, który przekroczył 75 procent średniej unijnej PKB na głowę mieszkańca, co z dumą podkreślam. Jest to nadal marzenie 13 polskich województw i kilkudziesięciu regionów Unii Europejskiej To są twarde dane, z którymi trudno dyskutować. Dziś to już ponad 83 procent średniej Unii Europejskiej na głowę mieszkańca. To jest sukces nas wszystkich! I piękny prezent, który sobie sprawiliśmy na 25-lecie samorządu województwa” – powiedział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

fot. UMWW

Niedzielne święto rozpoczęło się od otwarcia wystawy rolniczej przez Krzysztofa Grabowskiego, Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego. Podczas otwarcia, Grabowski wyraził dumę z rolników Wielkopolski, którzy mimo trudności kontynuują tradycję i odnoszą sukcesy zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Ważnym momentem świętowania była msza święta dziękczynna, celebrowana przez Księdza Biskupa Damiana Bryla, podczas której podkreślono, że praca rolnika opiera się nie tylko na ludzkim zaangażowaniu, ale również na Bożym błogosławieństwie.

Nie zabrakło także tradycji dożynkowych takich jak prezentacja obrzędu dożynkowego przez Zespół Pieśni i Tańca „Łany” oraz dzielenie chleba, który Starostowie Dożynek przekazali Marszałkowi.

W ramach dożynek wręczono także nagrody w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy. Triumfował Powiat Koniński, natomiast miejsca drugie i trzecie przypadły odpowiednio Dekanatowi Stawiszyńskiemu i Powiatowi Grodziskiemu.

Zakończeniem dożynek był koncert zespołu Beata i Bajm, który zgromadził liczne grono słuchaczy.

Wojewódzkie dożynki to nie tylko święto rolników, ale także okazja do podkreślenia siły, zaangażowania i tradycji Wielkopolski. Wydarzenie to było pełne dumy i uznania dla tych, którzy pracują na rzecz rozwoju regionu każdego dnia.

fot. UMWW

© 2020 iPolska24

Realizacja