1 października 2023

Poznań walczy z marnotrawstwem: Punkty „Drugie życie rzeczy” zmieniają oblicze Gratowisk

W świecie zdominowanym przez konsumpcjonizm i chwilowe zachcianki, Poznań kroczy odważnie naprzeciw współczesnym trendom, przyjmując postawę zdecydowanie bardziej eko i odpowiedzialną.

Poznań walczy z marnotrawstwem: Punkty „Drugie życie rzeczy” zmieniają oblicze Gratowisk

Zakład Zagospodarowania Odpadów (ZZO) w Poznaniu uruchomił innowacyjne Punkty „Drugie życie rzeczy” na wszystkich poznańskich Gratowiskach. Wcielanie w życie idei recyklingu i dawania przedmiotom drugiego życia nie jest niczym nowym dla tej części Polski. Jako jedno z pierwszych miast w kraju, Poznań otworzył taką placówkę przy ulicy Wrzesińskiej w 2012 roku.

„Nie ma sensu tworzyć odpadów z przedmiotów, które wciąż mają wartość. Nasze Punkty „Drugie życie rzeczy” to doskonała okazja, by ponownie podarować im życie i cieszyć się z korzyści dla środowiska,” mówi Pani Michalina Magdziarz z ZZO.

Na Gratowiskach mieszkańcy mogą przekazać różnorodne przedmioty – od mebli po zabawki czy ceramikę – pod warunkiem, że są one w pełni sprawne, nieuszkodzone i nie stwarzają zagrożenia dla nowych właścicieli.

Funkcjonowanie punktów jest proste: darczyńcy przynoszą do nich przedmioty, które chcą oddać, a inni mieszkańcy mogą je nabyć za symboliczną opłatą. To nie tylko ekologiczne rozwiązanie, ale również sposób na wsparcie lokalnej społeczności.

Poznań stawia przykład dla innych polskich miast, pokazując, że świadome, zrównoważone podejście do konsumpcji nie jest tylko modnym hasłem, ale realną zmianą, której możemy być częścią.

© 2020 iPolska24

Realizacja