17 kwietnia 2024

Poznańskie Gratowisko po rozbudowie i odnowie

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ulicy Wrzesińskiej 12 w Poznaniu przeszedł gruntowną modernizację. Dzięki temu miejsce stało się nie tylko bardziej funkcjonalne, ale również estetyczne i przyciągające uwagę mieszkańców.

Poznańskie Gratowisko po rozbudowie i odnowie fot. UMP

 

PSZOK to miejsce, gdzie mieszkańcy Poznania mogą dostarczyć wybrane rodzaje zużytych przedmiotów za darmo, w ramach opłaty za zagospodarowanie odpadów. Tuż obok kontenerów, przeznaczonych do zbierania papieru, szkła czy rzeczy wielkogabarytowych, znajduje się również punkt “Drugie życie”. Pomaga to w promocji zachowań “zero waste”, czyli niemarnowania i wykorzystywania przedmiotów, które mogły utracić swoją pierwotną funkcję, ale nadal można je wykorzystać lub po prostu nie są już potrzebne w domu.

Naszą ideą jest zachęcanie mieszkańców Poznania do dzielenia się zabawkami, książkami, porcelaną, sprzętem sportowym czy meblami. Chcemy, aby przestali oni traktować je jako odpadów i pokazali, że te przedmioty mają jeszcze wiele do zaoferowania – mówi Michalina Magdziarz, referent ds. edukacji ekologicznej Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu

Pozostawione w punkcie przedmioty można odkupić i to w bardzo atrakcyjnych cenach. Płyty CD i książki można znaleźć już za złotówkę, wyroby szklane czy ceramiczne za dwa złote, a zabawki dla dzieci za 10 złotych. Co ciekawe, w punkcie dostępny jest także nawóz naturalny, którego cena za worek wynosi 5,40 złotych niezależnie od jego pojemności.

Duże zainteresowanie mieszkańców sprawiło, że Miasto Poznań postanowiło zmodernizować punkt selektywnego zbierania odpadów. Rozbudowane zostało nie tylko “Drugie życie”, ale również cały PSZOK. Remontowi poddano też dwa “gratowozy”, czyli pojazdy przystosowane do selektywnego zbierania wybranych rodzajów odpadów komunalnych, które kursują po mieście zgodnie z harmonogramem na dany rok.

PSZOK to nie tylko miejsce gospodarki odpadami, ale także promocji ochrony środowiska. Na terenie punktu znajdują się trzy ule, do których wykonania użyto stare bębny od pralek.

W tym roku zbierzemy pierwszy w historii poznański miód wyprodukowany przez nasze pszczoły – podkreśla Michalina Magdziarz.

Poznański PSZOK nie jest jedynym, który przeszedł modernizację. Nowe szyldy pojawiły się również na Dębcu, a wkrótce metamorfozę przejdzie także PSZOK w Suchym Lesie.

© 2020 iPolska24

Realizacja