Będzie nowe prawo w Wielkopolskich lasach.

Prace Lokalnego Zespołu ds. Lasów Społecznych wokół Poznania nabierają tempa. Celem zespołu jest wypracowanie nowych zasad prowadzenia gospodarki leśnej w lasach społecznych, które mają służyć nie tylko środowisku, ale również mieszkańcom. Podczas drugiego spotkania, które odbyło się w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, członkowie zespołu omawiali m.in. propozycje powierzchni lasów o zwiększonej funkcji społecznej.

Będzie nowe prawo w Wielkopolskich lasach.

Lasy Państwowe przedstawiły swoje propozycje, wypracowane w oparciu o wieloletnie konsultacje społeczne. W obradach aktywnie uczestniczyli również przedstawiciele Stowarzyszenia „Nasz Las Tulecki”, Poznańskiej Inicjatywy Leśnej, Stowarzyszenia Promocji Dziedzictwa „Kasztelania Ostrowska”, a także przedstawiciele Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dyskusje wzbogacili zaproszeni eksperci, którzy dzielili się swoimi uwagami i sugestiami.

– Dzisiejsze spotkanie to ważny krok w kierunku realizacji naszych wspólnych celów. Przedstawione propozycje pozwolą nam lepiej zadbać o lasy wokół Poznania, aby służyły mieszkańcom i przyszłym pokoleniom – podkreśla wojewoda Agata Sobczyk. Zaznaczyła również, że zaangażowanie wszystkich stron daje nadzieję na wypracowanie rozwiązań, które będą satysfakcjonujące zarówno dla społeczności lokalnej, jak i dla przyrody.

W trakcie spotkania omówiono także wytyczne Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczące lasów o wiodącej funkcji społecznej. Dyskutowano nad możliwościami ich zagospodarowania w taki sposób, aby służyły rekreacji, edukacji, a także zdrowiu mieszkańców, przy jednoczesnym zachowaniu ich wartości przyrodniczych.

– Współpraca z ekspertami umożliwia uwzględnienie różnych perspektyw i potrzeb społecznych – mówi Wiesław Krzewina, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Dodał również, że głównym celem jest takie zarządzanie lasami, aby pełniły funkcje rekreacyjne, edukacyjne i prozdrowotne, przy jednoczesnym zachowaniu ich naturalnego charakteru.

Zespół liczy 52 członków, w tym przedstawicieli nadleśnictw, samorządów, organizacji proekologicznych oraz reprezentantów przemysłu drzewnego i zakładów usług leśnych. Prace zespołu wspierane są przez licznych ekspertów z różnych dziedzin. Wyniki prac i wnioski zgłoszone podczas spotkań trafią do wojewody Agaty Sobczyk, która przedstawi je Ministerstwu Klimatu i Środowiska.

Prace nad nowymi zasadami prowadzenia gospodarki leśnej trwają, a społeczne lasy wokół Poznania mogą już wkrótce stać się jeszcze bardziej przyjaznym miejscem dla mieszkańców i miłośników przyrody.

© 2020 iPolska24

Realizacja