W ostatnim czasie wśród lokalnej społeczności na Wildzie pojawiły się głosy o planowanej wycince drzew w Parku im. Jana Pawła II. Dowodem miały być na to zielone linie namalowane na pniach. Zarząd Zieleni Miejskiej uspokaja – to oznaczenie nie dotyczy wycinki.
Zielone oznaczenia umieszczono w ramach typowania drzew, które będą poddane zabiegom pielęgnacyjnym w zakresie usunięcia jemioły. Ta pasożytnicza roślina jest zmorą poznańskich drzew, niszcząc je, a nawet prowadząc do ich obumarcia.
W tym roku prace przeprowadzono już w Parku Cytadela, a obecnie prowadzone są w Parku Wodziczki. Wkrótce obejmą także park na Wildzie, a następnie kolejne – Park Sołacki, Kasprowicza oraz Park Tysiąclecia.
Zabiegi pielęgnacyjne prowadzone są w ramach projektu „Ratujemy starodrzew Poznania”, który jest inicjatywą mieszkańców, zarówno pod kątem jego przygotowania, jak i późniejszego głosowania w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Koszt działań to 2 mln złotych.
O tym, które drzewa w pierwszej kolejności zostaną uwolnione spod „sideł” jemioły, decyduje specjalny zespół, w skład którego weszli przedstawiciele Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania (koordynator projektu), Zarządu Zieleni Miejskiej (zarządca terenów), Zakładu Lasów Poznańskich (realizator zadania), a także naukowcy – dendrolodzy i ornitolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz eksperci z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku. W skład zespołu wchodzi również przedstawicielka Rady Miasta Poznania, Halina Owsianna, zarazem autorka projektu.
