Umowę o realizacji tegorocznej edycji programu podpisali wicemarszałek województwa Krzysztof Grabowski oraz prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży, Marek Komasiński. Inicjatywa obejmuje nie tylko pasieki z północy regionu, lecz także organizacje pszczelarskie z Kalisza, Konina, Leszna i Poznania.
Węza to cienki arkusz wosku z odciśniętym wzorem komórek plastra, który pszczoły rozbudowują w ulu. Regularna wymiana węzy ogranicza rozwój patogenów, pasożytów i chorób, które mogą zagrażać całym rodzinom pszczelim. Wspierając pszczelarzy w zakupie nowej, bezpiecznej węzy, samorząd województwa działa nie tylko na rzecz ochrony owadów zapylających, ale także całego środowiska naturalnego.
Od rozpoczęcia programu w 2018 roku w Wielkopolsce rozdysponowano ponad 172 tony węzy o łącznej wartości 8 milionów złotych. Z pomocy skorzystało już ponad 4600 pszczelarzy. Dzięki wsparciu możliwa była niemal dwukrotna wymiana węzy w objętych programem pasiekach.
Program węzowy to tylko jeden z elementów szerokiego wsparcia, jakie Wielkopolska oferuje sektorowi pszczelarskiemu. W ostatnich latach pszczelarze otrzymali również ponad 1377 ton pokarmów pszczelich o wartości 6 milionów złotych. Pomoc ta trafiła do ponad 465 tysięcy pni pszczelich, co pozwoliło na wzmocnienie rodzin pszczelich w trudnych okresach roku.
Istotnym uzupełnieniem działań są również projekty zalesień prowadzonych przez lokalne samorządy. Dzięki nim na terenie województwa zasadzono już dziesiątki tysięcy drzew miododajnych, które stanowią nieocenione źródło pożytku dla zapylaczy.
Zdrowe i liczne populacje pszczół mają ogromne znaczenie nie tylko dla przyrody, ale także dla rolnictwa. Zapylanie roślin wpływa bezpośrednio na jakość i wysokość plonów w sadach i na polach. Dlatego działania zmierzające do poprawy kondycji pszczół mają charakter strategiczny z punktu widzenia regionalnego bezpieczeństwa żywnościowego.
Wicemarszałek Krzysztof Grabowski podkreśla, że Wielkopolska od lat przoduje w systemowym wspieraniu pszczelarstwa. Region nie tylko inicjuje pionierskie programy, ale także przeznacza na nie największe środki w kraju. W sumie od 2018 roku przeznaczono na ten cel już 16 milionów złotych.
Program wsparcia cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Co roku przekazywane środki są w pełni wykorzystywane, a lokalne samorządy aktywnie angażują się w jego realizację. W obliczu rosnących zagrożeń dla bioróżnorodności i zmian klimatycznych działania te nabierają jeszcze większego znaczenia.