Dotychczasowy mechanizm przyznawania dotacji oparty był na dochodach gospodarstw domowych – im niższy dochód, tym wyższe dofinansowanie. Jednak, jak wykazały październikowe konsultacje, obecne kryteria nie są wystarczające, by zapewnić wsparcie najuboższym. Zdarzają się przypadki manipulacji składem gospodarstwa domowego lub sztucznego zaniżania dochodów. Ministerstwo zamierza wprowadzić dodatkowe kryteria, takie jak stan energetyczny budynku, zasoby majątkowe, czy minimalny okres własności nieruchomości. Ponadto planuje zaangażować ośrodki pomocy społecznej w ocenę uprawnień do pełnego dofinansowania.
Program zakłada możliwość prefinansowania inwestycji dla najuboższych, pokrywając do 50% kosztów. Środki te są wypłacane bezpośrednio wykonawcom, co niestety prowadzi do przypadków oszustw. Propozycje zmian obejmują nowe środki bezpieczeństwa, w tym wypłatę dotacji bezpośrednio na konto beneficjenta, wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia OC wykonawców, a także stworzenie rekomendowanej listy wykonawców na poziomie gminnym, regionalnym i krajowym. Planowane jest również przywrócenie limitów jednostkowych kosztów, by przeciwdziałać zawyżaniu cen usług termomodernizacyjnych.
Ministerstwo planuje wprowadzenie tzw. paszportu energetycznego, który ułatwi beneficjentom planowanie etapowych inwestycji termomodernizacyjnych. Dokument ten ma stanowić przewodnik dla właścicieli domów, pozwalając im osiągnąć wymagane standardy efektywności energetycznej budynków. Wciąż jednak istnieje możliwość skorzystania jedynie z wymiany źródła ciepła, pod warunkiem, że dom spełnia minimalne wymagania energetyczne.
W odpowiedzi na niski poziom zgłoszeń w niektórych regionach, resort klimatu rozważa rozszerzenie programu o nowych operatorów i uruchomienie kampanii edukacyjnej, aby lepiej informować społeczeństwo o dostępnych możliwościach wsparcia w ramach programu „Czyste Powietrze”. Wiceminister klimatu, Krzysztof Bolesta, podkreślił, że celem programu nie jest już jedynie wymiana starych pieców, ale całościowa modernizacja energetyczna.
„Czyste Powietrze” wciąż jest jednym z kluczowych programów walki z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce. Nadchodzące zmiany mają nie tylko poprawić jego efektywność, ale także wspierać najbardziej potrzebujących i odpowiadać na wyzwania wynikające z europejskiego systemu ETS2, który wprowadzi dodatkowe opłaty za emisje dla sektora budownictwa i transportu.