Na ul. Za Groblą znaleziono martwego nietoperza. Po jego zbadaniu w celu ustalenia przyczyny śmierci okazało się, że zwierzę chorowało na wściekliznę. W takiej sytuacji Powiatowy Lekarz Weterynarii wyznaczył obszar zagrożony tą chorobą – wokół ogniska na ul. Za Groblą 8, a także w okolicy, która obejmuje m.in. obszar Chwaliszewa, Berdychowa, Piotrowa czy Parku Tadeusza Mazowieckiego.
Granice tego terenu przebiegają wzdłuż ul. Wyszyńskiego i Estkowskiego aż do skrzyżowania z ul. Garbary, następnie wzdłuż ul. Garbary do skrzyżowania z ul. B. Krzywoustego, dalej wzdłuż tej ulicy do skrzyżowania z ul. Jana Pawła II oraz wzdłuż ul. Jana Pawła II do skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego.
Na całym obszarze objętym zagrożeniem umieszczono tablice informacyjne z ostrzeżeniem i wytycznymi, do jakich należy się stosować.
Co obejmują? Na obszarze zagrożonym zabronione jest wyprowadzanie i wprowadzanie z terenu i na teren wyznaczonego obszaru psów i kotów, które nie są zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Zakazana jest też organizacja targów, konkursów, wystaw i pokazów nie tylko psów i kotów, ale także innych zwierząt, które są wrażliwe na wściekliznę.
Jednocześnie na całym obszarze obowiązkowe jest zaszczepienie przeciwko wściekliźnie wszystkich psów, które nie posiadają aktualnie ważnych szczepień przeciwko tej chorobie. Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomina także, że szczepienia dla zwierząt są obowiązkowe i należy je co roku powtarzać. Jednocześnie zaleca, by wykonywać je nie tylko u psów, ale także kotów wychodzących.
Co w przypadku znalezienia martwego zwierzęcia na terenie miejskim, szczególnie w obszarze zagrożenia? Przede wszystkim, nie należy go dotykać. Należy za to poinformować straż miejską dzwoniąc do oficera dyżurnego pod numerem telefonu 986.
Wprowadzone zasady obowiązują do odwołania przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.
autorka: A. Karczewska