Co się zmieniło w systemie gospodarki odpadów komunalnych?

Od 1 lipca obowiązują nowe umowy z wykonawcami odbierającymi odpady komunalne. Usługa będzie realizowana przez kolejne 3 lata. Oznacza to kilka zmian, ale opłata za odpady nie zmieni się. Nie trzeba też składać nowych deklaracji.

Co się zmieniło w systemie gospodarki odpadów komunalnych? fot. unsplash

 

Od 1 lipca za odbiór odpadów, ich transport i zagospodarowanie odpowiadają następujące przedsiębiorstwa i konsorcja:

 • Sektor III – Piątkowo – Remondis Sanitech Poznań Sp. z o.o.
 • Sektor IV – Nowe Miasto – FBSERWIS S.A.
 • Sektor V – Rataje – FBSERWIS S.A.
 • Sektor VI – Winogrady – FBSERWIS S.A.
 • Sektor VII – Stare Miasto – Remondis Sanitech Poznań Sp. z o.o.
 • Sektor VIII – Wilda – Remondis Sanitech Poznań Sp. z o.o.

Umowy z wykonawcami zostały przygotowane w taki sposób, by w sytuacji, gdy w sektorze pojawia się nowa firma, zmiana przebiegła niezauważalnie dla mieszkańców. Dla sektorów I i II procedura przetargowa jest w toku, ale nie zagraża to realizacji usługi, którą tymczasowo świadczyć będzie dotychczasowy wykonawca obsługujący te sektory. 

ELEKTRONICZNE HARMONOGRAMY

Wraz z nowymi umowami na odbiór odpadów komunalnych zmieniły się zasady dostarczania harmonogramów. Nie będą już one dystrybuowane w wersji papierowej, lecz za pośrednictwem wiadomości elektronicznej (jeżeli w deklaracji został wskazany adres e-mail). Miasto Poznań działa na rzecz ekologii – oszczędza papier. Mieszkańcy będą mieli dostęp do terminów odbioru odpadów na bieżąco poprzez nowe narzędzie na stronie miasta – WYSZUKIWARKĘ HARMONOGRAMU.

Informacje o terminach odbioru poszczególnych frakcji odpadów można też uzyskać na stronie internetowej www.poznan.pl/odpady lub w bezpłatnej aplikacji Smart City Poznań (aplikacja dodatkowo oferuje możliwość podłączenia terminów odbioru do własnego kalendarza i ustawienia alertów).

TO SIĘ NIE ZMIENIŁO

Cena. Ta pozostała na dotychczasowym poziomie i nadal wynosi w zabudowie wielorodzinnej 25 zł od osoby, a jednorodzinnej i szeregowej – 28 zł od osoby. Mieszkańcy, którzy posiadają i zgłosili przydomowy kompostownik, mogą uzyskać obniżkę opłaty o 2 zł miesięcznie.

Deklaracje. Nie trzeba składać nowych deklaracji o wysokości opłaty za odpady.

Sektory. Nie zmienił się podział Poznania na sektory. Przypomnijmy, że jest ich osiem. Każdy obejmuje kilka rejonów i nosi nazwę osiedla lub obszaru, na którego terenie leży (uwaga – granice sektorów nie pokrywają się z dokładnym przebiegiem granic osiedli). I tak mamy:

 • Sektor I Grunwald: Fabianowo-Kotowo, Górczyn, Grunwald Południe, Grunwald Północ, Junikowo, Kwiatowe, Stary Grunwald, Św. Łazarz
 • Sektor II Jeżyce: Jeżyce, Ogrody, Ławica, Sołacz, Wola
 • Sektor III Piątkowo: Piątkowo Północ, Piątkowo, Podolany, Morasko-Radojewo, Umultowo, Kiekrz, Krzyżowniki-Smochowice, Strzeszyn
 • Sektor IV Nowe Miasto: Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Główna, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Warszawskie-Pomet-Maltańskie, Głuszyna, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Starołęka-Minikowo, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki
 • Sektor V Rataje: Chartowo, Rataje, Żegrze
 • Sektor VI Winogrady: Nowe Winogrady Południe, Nowe Winogrady Północ, Nowe Winogrady Wschód, Naramowice, Stare Winogrady, Winiary
 • Sektor VII Stare Miasto: Stare Miasto
 • Sektor VIII Wilda: Świerczewo, Wilda, Zielony Dębiec.

System workowo-pojemnikowy. 

Dla mieszkańców zabudowy jednorodzinnej i szeregowej odpady nadal gromadzone są w systemie workowo-pojemnikowym. Wykonawcy dostarczają worki do selektywnego zbierania papieru, szkła oraz metali i tworzyw sztucznych, a także pojemniki do odpadów zmieszanych. Jeżeli mieszkaniec zabudowy jednorodzinnej chce gromadzić odpady wszystkich frakcji w pojemnikach (muszą być o pojemności co najmniej 120 litrów), to powinien zgłosić fakt, że dokonał ich zakupu mailowo na adres: [email protected] lub telefonicznie – dzwoniąc pod numer: 61 646 33 44. Wówczas wykonawca obsługujący dany sektor odpowiednio oznakuje pojemniki, a także wstrzyma dostarczanie worków. Decydując się na system pojemnikowy należy pamiętać, że w ten sposób należy gromadzić odpady wszystkich frakcji. Domy wielorodzinne mają wyłącznie pojemniki.

Częstotliwość odbiorów. 

Odbiory odpadów komunalnych będą odbywały się na takich samych zasadach oraz z tą samą częstotliwością, jak dotychczas, zgodnie z harmonogramami przypisanymi do każdej nieruchomości. Jak zostało wspomniane wyżej, zmienił się jedynie sposób dostarczania harmonogramów – będą przesyłane w formie elektronicznej.

Wszelkie nieprawidłowości z odbiorem odpadów należy zgłaszać:

© 2020 iPolska24

Realizacja