12 lipca 2024

Jak dbać o rośliny w ogrodzie w czasie upałów i słonecznych dni

Lato to czas, kiedy ogrody prezentują się najpiękniej, ale jednocześnie rośliny narażone są na stres związany z wysokimi temperaturami i intensywnym nasłonecznieniem. Aby zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu i ochronić przed negatywnymi skutkami upałów, warto zastosować kilka sprawdzonych metod pielęgnacyjnych.

Jak dbać o rośliny w ogrodzie w czasie upałów i słonecznych dni fot. pexels

 

Nawadnianie

Regularne i głębokie podlewanie: W czasie upałów rośliny potrzebują więcej wody. Najlepiej podlewać je rano lub późnym popołudniem, aby uniknąć parowania wody. Woda powinna dotrzeć do korzeni, więc warto podlewać głęboko, a nie tylko powierzchniowo.

Mulczowanie: Stosowanie warstwy ściółki wokół roślin pomoże zatrzymać wilgoć w glebie i zapobiega szybkiemu parowaniu. Mulcz może być wykonany z kory drzew, słomy lub kompostu.

Ochrona przed słońcem

Cieniowanie roślin: Rośliny doniczkowe oraz młode sadzonki można chronić przed bezpośrednim słońcem za pomocą osłon lub specjalnych siatek cieniujących. W przypadku większych roślin warto rozważyć stosowanie parawanów lub sadzenie roślin o większych liściach, które będą stanowiły naturalną osłonę.

Odpowiednie rozmieszczenie roślin: Przy planowaniu ogrodu warto uwzględnić różne potrzeby roślin względem nasłonecznienia. Rośliny cieniolubne powinny znaleźć się w miejscach bardziej zacienionych, a te lubiące słońce na stanowiskach dobrze nasłonecznionych.

Pielęgnacja gleby

Nawożenie: Upały mogą przyspieszyć wyczerpywanie się składników odżywczych w glebie. Regularne nawożenie kompostem lub nawozami organicznymi pomoże w utrzymaniu zdrowia roślin.

Spulchnianie gleby: Utrzymywanie gleby w dobrej kondycji poprzez jej spulchnianie zwiększa jej przepuszczalność i pozwala korzeniom lepiej oddychać. Należy jednak unikać zbyt głębokiego kopania, aby nie uszkodzić korzeni.

Specjalne potrzeby roślin ozdobnych

Kwiaty jednoroczne i byliny: W czasie upałów warto regularnie usuwać przekwitłe kwiaty, co pobudza rośliny do dalszego kwitnienia i poprawia ich ogólną kondycję. Rośliny jednoroczne często wymagają intensywniejszego podlewania niż byliny.

Krzewy ozdobne: Krzewy, zwłaszcza te kwitnące, powinny być regularnie przycinane, co sprzyja ich zdrowiu i obfitemu kwitnieniu w przyszłych sezonach. W okresie upałów warto sprawdzać, czy gleba wokół krzewów jest wystarczająco wilgotna.

Specjalne potrzeby roślin owocowych i warzyw

Warzywnik: Warzywa, szczególnie te o płytkim systemie korzeniowym jak sałata czy rzodkiewka, potrzebują częstszego podlewania. Warto również stosować ściółkowanie, aby utrzymać wilgoć w glebie.

Drzewa owocowe: Młode drzewa owocowe mogą wymagać dodatkowej ochrony przed słońcem. Warto również zadbać o odpowiednie nawodnienie, szczególnie w okresie zawiązywania owoców.

Pnącza owocowe: Rośliny takie jak winorośl czy maliny warto prowadzić na konstrukcjach, które zapewnią im odpowiednie wsparcie i dostęp do światła, jednocześnie chroniąc owoce przed bezpośrednim nasłonecznieniem.

Dbanie o rośliny w czasie upałów wymaga więcej uwagi i pracy, ale dzięki odpowiednim technikom można zapewnić im zdrowy wzrost i piękny wygląd przez całe lato. Pamiętajmy, że każda roślina ma swoje indywidualne potrzeby, które warto poznać i uwzględnić w codziennej pielęgnacji.

 

autorka: AS

© 2020 iPolska24

Realizacja