12 lipca 2024

Nowy dyrektor zoo

Poznański Ogród Zoologiczny ma nowego dyrektora – to Piotr Przyłucki, specjalista z doświadczeniem, który wcześniej pracował w ośrodkach hodowlanych oraz zoo w Polsce i w Europie. Swoje obowiązki obejmie 15 lipca.

Nowy dyrektor zoo

Piotr Przyłucki urodził się w Poznaniu, jest też absolwentem poznańskich szkół i uczelni – XII LO, Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Podczas swoich badań zajmował się m.in. tematyką utrzymywania ssaków morskich w warunkach niewoli, a także żywieniem zwierząt i ludzi. Uczestniczył w ekspedycjach naukowych na koło podbiegunowe północne, gdzie oznaczał gatunki wielorybów i delfinów. Pracował też w ośrodkach hodowlanych i ogrodach zoologicznych w Polsce i Europie, a także w gabinecie weterynaryjnym. 

Jest założycielem i prezesem stowarzyszenia edukacyjnego, którego celem jest m.in. promowanie cetologii – nauki o morświnach, delfinach i wielorybach – przy użyciu pierwszego w Polsce tzw. suchego walarium, które od 3 lat prezentowane jest w Afrykarium wrocławskiego zoo. Jest to alternatywa dla prawdziwych delfinariów komercyjnych, których Piotr Przyłucki jest zagorzałym przeciwnikiem –  co aktualnie jest tematem jego rozprawy doktorskiej.

© 2020 iPolska24

Realizacja