12 lipca 2024

Wspieramy naturę: Jak pomóc ptakom i owadom przetrwać upalne dni

Wysokie temperatury mogą być nie tylko uciążliwe dla nas, ale także stanowią wyzwanie dla wielu gatunków dzikich zwierząt, w tym ptaków i owadów. Istnieją jednak proste kroki, które możemy podjąć, aby pomóc im przetrwać upalne dni.

Wspieramy naturę: Jak pomóc ptakom i owadom przetrwać upalne dni

1. Zapewnienie wody

Podobnie jak my, zwierzęta potrzebują dostępu do wody, aby przetrwać upalne dni. Możemy im pomóc, umieszczając miskę z wodą na zewnątrz. W przypadku ptaków, płytkie kąpielisko może umożliwić im zarówno picie, jak i ochłodzenie się. Pamiętaj o regularnej wymianie wody, aby zapobiec rozwojowi bakterii.

2. Tworzenie cienia

Zwierzęta poszukują cienia w upalne dni. Rośliny, krzewy i drzewa mogą zapewnić naturalne schronienie przed słońcem. Możemy również zostawić parasol na podwórku lub zawiesić tkaninę, która stworzy dodatkowy cień.

3. Pozostawianie naturalnej roślinności

Dzikie kwiaty i rośliny to nie tylko źródło pokarmu dla wielu owadów, ale również mogą zapewnić im schronienie. Pozostawiając niektóre obszary naszych ogrodów w naturalnym stanie, pomagamy tworzyć siedliska dla owadów.

4. Zapewnianie pożywienia

W upalne dni, niektóre tradycyjne źródła pokarmu mogą być mniej dostępne. Dlatego warto umieścić w ogrodzie karmniki dla ptaków, napełniając je nasionami, tłuszczem czy owocami. Dla owadów, zwłaszcza dla pszczoł i motyli, warto zasadzić rośliny, które są bogate w nektar.

5. Unikanie używania pestycydów

Pestycydy mogą być szkodliwe dla wielu gatunków owadów, w tym pszczół i motyli. Dlatego, jeśli chcemy pomóc owadom przetrwać upały, powinniśmy unikać stosowania tych środków w naszych ogrodach.

Pamiętaj, że nawet najmniejsze działania mogą mieć duże znaczenie. Dbanie o dziką przyrodę wokół nas jest nie tylko korzystne dla zwierząt, ale także dla nas samych. W końcu, zdrowe ekosystemy przyczyniają się do poprawy jakości naszego środowiska i dobrobytu.

 

autorka: EM

© 2020 iPolska24

Realizacja