1 października 2023

Staw retencyjny na Morasku wyremontowany. Znów może pełnić swoją funkcję

Zakończono prace przy stawie retencyjnym na Morasku. Dzięki temu poprawił się m.in. stan techniczny i umocnień skarp i brzegów zbiornika. Zadbano też o nową zieleń i hoteliki dla owadów.

Staw retencyjny na Morasku wyremontowany. Znów może pełnić swoją funkcję fot. UMP

 


Staw w rejonie skrzyżowania ul. Glinienko i Okolewo jest naturalnym miejscem gromadzenia się wód opadowych. Ze względu na postępującą od lat degradację, obszar coraz rzadziej spełniał swoją funkcję, a woda rozlewała się na okoliczne tereny roliczne.

Podjęto decyzję o wykonaniu prac, które poprawią stan zbiornika. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie zasobów wodnych na Morasku poprzez przywrócenie funkcji retencyjnej stawu, jednocześnie przeciwdziałając skutkom ulew czy suszy.

W ramach remontu zadbano m.in. o reprofilację skarp i brzegów zbiornika wraz z wykonaniem nowych umocnień stopy skarp i zasianiem na nich roślin. Zbiornik pogłębiono i wyrównano.

Jednocześnie wykonany został ziemny zjazd konserwacyjny oraz bezpośredni dojazd do zbiornika od ul. Okolewo.

Remont wykorzystano także do zagospodarowania terenu przylegającego do stawu. W ramach prac oczyszczono go i wyrównano, a następnie obsiano mieszanką traw. Posadzono też osiem nowych klonów pospolitych, które są drzewami miododajnymi. Mając to na uwadze ustawiono także hoteliki dla owadów zapylających.

Zlecającym prace oraz opiekunem terenu jest Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP. Dzięki inwestycji teren znów pełni swoje pierwotne funkcje.

autorka: A. Karczewska

© 2020 iPolska24

Realizacja