10 czerwca 2023

Zostawiasz zerwane truskawki i borówki “na później”? Pamiętaj o kilku zasadach

Sezon na truskawki i borówki to prawdziwa uczta dla podniebienia, a zbiory tych owoców często przynoszą ogromną satysfakcję. Aby cieszyć się ich smakiem jak najdłużej, warto poznać sposoby na właściwe przechowywanie tych smakowitych darów natury.

Zostawiasz zerwane truskawki i borówki “na później”? Pamiętaj o kilku zasadach fot. pixabay

Delikatność przede wszystkim

Truskawki i borówki należą do owoców delikatnych i łatwo ulegających uszkodzeniom. Po zerwaniu należy je delikatnie umieścić w płaskim pojemniku, aby uniknąć ich zgniatania i zmniejszyć ryzyko rozwoju pleśni.

Nie myj przed przechowywaniem

Mycie owoców przed przechowywaniem może przyczynić się do szybszego ich psucia. Woda pozostawia na owocach wilgoć, która stwarza idealne warunki dla rozwoju bakterii i pleśni. Owoce należy umyć tuż przed spożyciem.

Chłodne i ciemne miejsce

Aby zachować świeżość i smak owoców, przechowuj je w chłodnym i ciemnym miejscu. Idealna temperatura to około 4°C. Najlepsze miejsce do przechowywania owoców to warzywniak w lodówce. Jeśli nie masz takiej możliwości, użyj plastikowego pojemnika z przykrywką i przechowuj owoce w najchłodniejszej części lodówki.

Oddzielanie uszkodzonych owoców

Przed przechowywaniem owoców sprawdź, czy nie ma wśród nich zgniecionych, uszkodzonych lub pleśniawych owoców. Uszkodzone owoce mogą przyspieszyć psucie się reszty zbioru, dlatego należy je oddzielić od reszty i spożyć jak najszybciej.

Nieprzechowywanie owoców w workach plastikowych

Truskawki i borówki potrzebują przewiewu, aby utrzymać odpowiednią wilgotność. Przechowywanie ich w plastikowych workach może prowadzić do gromadzenia się wilgoci, a co za tym idzie – do szybszego psucia się owoców.

Zamrażanie

Jeśli chcesz cieszyć się smakiem truskawek i borówek przez dłuższy czas, możesz je zamrozić. Aby to zrobić, umyj owoce, osusz je, a następnie ułóż na tacy w jednej warstwie. Wstaw tacę do zamrażarki na kilka godzin, a potem przełóż owoce do szczelnych pojemników lub woreczków do zamrażania. Zamrożone owoce można przechowywać w zamrażarce przez około 6-9 miesięcy. Pamiętaj, że po rozmrożeniu truskawki i borówki mogą stracić nieco na konsystencji, jednak ich smak nadal będzie zachowany. Świetnie sprawdzą się w smoothie, deserach czy jako dodatek do płatków śniadaniowych.

Podsumowując, aby zachować świeżość i smak zerwanych truskawek i borówek, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach: delikatności przy zbiorze, nieprzechowywaniu owoców w plastikowych workach, przechowywaniu ich w chłodnym i ciemnym miejscu, umyciu przed spożyciem oraz oddzielaniu uszkodzonych owoców od reszty. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się smakiem tych pysznych owoców przez dłuższy czas. Jeśli natomiast chcemy przedłużyć ich trwałość, warto rozważyć zamrożenie owoców, które świetnie sprawdzą się jako dodatek do wielu potraw i deserów.

 

 

autorka: EM