1 października 2023

“Wybierz Klimat” – Młodzieżowy Strajk Klimatyczny będzie manifestował w Poznaniu

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny dołączy dziś do światowego protestu klimatycznego demonstrując na Placu Kolegiackim w Poznaniu. Manifestacja będzie przebiegać pod hasłem „Wybierz Klimat”.

“Wybierz Klimat” – Młodzieżowy Strajk Klimatyczny będzie manifestował w Poznaniu fot. archiwum

Młodzi ludzie chcą zamanifestować swój sprzeciw wobec bierności władz na całym świecie wobec zmian klimatycznych i konieczności ochrony środowiska poprzez wdrożenie realnych działań w tym zakresie.

Na całym świecie młodzież wyjdzie dziś na ulice chcąc okazać swój niepokój wobec przyszłości swojej i kolejnych pokoleń. W Polsce hasłem przewodnim manifestacji jest „Wybierz Klimat”.

“Przez 364 dni w roku traktujemy rzeki i powietrze jak ściek, lasy jak nieskończone źródło taniego materiału, a dzikie zwierzęta jak niepotrzebne szkodniki. Na tylko jeden dzień przypominamy sobie, że bez tych wszystkich rzeczy nie przeżyjemy. Już sama ta dysproporcja powinna być jasnym sygnałem, że musimy zmienić nasze podejście.” – mówi Szmo Kacprzak, aktywista

Jak dodaje Maciej Matuszczak, Młodziezowy Strajk Klimatyczny przygotował pięć postulatów, które przedstawiono politykom. Młodzież oczekuje, że zostaną potraktowane poważnie i wdrożone jako odwiedź godna skali kryzysu klimatycznego.

„Jest to przede wszystkim odejście od paliw kopalnych w szczególności gazu i węgla, którego bezpośrednią konsekwencją powinny być Inwestycje w OZE i Atom. Nie możemy jednak zapomnieć o edukacji klimatycznej w szkołach – kwestii w której od lat mimo obietnic, niewiele się zmieniło. Oprócz tego, liczymy że zobaczymy w programach wyborczych: dopłaty do termomodernizacji i ochronę bioróżnorodności. Nasze postulaty to ogólne cele – jedyna akceptowalna podstawa, która powinna zostać rozwinięta przez ekspertów – których partie polityczne mają pod dużo większym dostatkiem niż oddolne grupy aktywistyczne. Oczekujemy, że Ci, którzy co roku dostają mandat do decydowania o naszej przyszłości, tym razem wypełnią ten mandat godnie.” – wyjaśnia aktywista i uczeń II LO w Poznaniu

Manifestacja odbędzie się na pl. Kolegiackim o godzinie 13:00.

 

 

autorka: A. Karczewska

© 2020 iPolska24

Realizacja