29 marca 2024

Nawet 190 mln dzieci jest zagrożonych kryzysem wodnym

Brak dostępu do czystej wody oraz brak odpowiednich warunków sanitarnych stanowią poważne zagrożenie dla życia 190 milionów dzieci w dziesięciu afrykańskich państwach. UNICEF twierdzi, że aby zapewnić odpowiednią ochronę dzieciom, potrzebne są pilne inwestycje w ramach programu WASH, który zapewnia usługi wodne, sanitarno-higieniczne dostosowane do zmieniających się warunków środowiskowych, wynikających z kryzysu klimatycznego. Co dzień na całym świecie ponad 1000 dzieci poniżej piątego roku życia umiera z powodu chorób związanych z brakiem wody.

Nawet 190 mln dzieci jest zagrożonych kryzysem wodnym fot. pixabay

 

Według analiz UNICEF, dziesięć państw Afryki Zachodniej i Środkowej (Benin, Burkina Faso, Kamerun, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea, Mali, Niger, Nigeria i Somalia) to obszar, który doświadcza jednego z największych zagrożeń bezpieczeństwa wodnego i negatywnego wpływu zmian klimatycznych. Mieszkańcy tych państw są narażeni na potrójny kryzys związany z wodą, który składa się z braku dostępu do czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych i higienicznych, zagrożenia chorobami oraz skutków zmian klimatycznych. W niektórych z tych państw występują również problemy polityczne i skutki konfliktów zbrojnych, które dodatkowo pogarszają dostęp dzieci do czystej wody i urządzeń sanitarnych.

Sanjay Wijesekera, dyrektor ds. programów UNICEF, powiedział:

„Afryka stoi w obliczu katastrofy wodnej. Gwałtowne burze, powodzie i historyczne susze już teraz niszczą domy, zanieczyszczają zasoby wodne, powodują kryzysy żywnościowe i rozprzestrzenianie się chorób. Kryzys klimatyczny odczuwany jest wszędzie na świecie, ale nigdzie indziej nie niesie on tak dużego ryzyka dla dzieci. Bez podjęcia pilnych działań przyszłość może być o wiele bardziej ponura. Inwestowanie w usługi wodne, sanitarne i higieniczne dostosowane do zmieniających się warunków środowiskowych to nie tylko kwestia ochrony zdrowia dzieci dzisiaj, ale także zapewnienie zrównoważonej przyszłości dla następnych pokoleń”.

UNICEF zwraca uwagę na to, że problem braku dostępu do czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych dotyczy nie tylko Afryki Zachodniej i Środkowej, ale także wielu innych regionów świata. Szacuje się, że na całym świecie 2,2 mld ludzi nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej, a 4,2 mld ludzi nie ma dostępu do bezpiecznych urządzeń sanitarnych.

Dlatego też UNICEF wzywa do podjęcia działań na rzecz zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do bezpiecznej wody i urządzeń sanitarnych. W ramach programu WASH organizuje on inwestycje w infrastrukturę wodno-sanitarną, szkolenia i kampanie edukacyjne dotyczące higieny osobistej, a także działa na rzecz zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi.

Wydaje się, że problem braku dostępu do czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych jest złożony i wymaga wielostronnego podejścia. Jednakże działania podejmowane przez UNICEF i inne organizacje pozarządowe oraz rządy państw dają nadzieję na poprawę sytuacji w przyszłości.

 

 

autor: EM

© 2020 iPolska24

Realizacja