Marzec rozpoczął się w Poznaniu od… smogu

Marzec w Poznaniu rozpoczyna się od… smogu. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska – Regionalny Wydział Środowiska w Poznaniu wydał komunikat o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10.

Marzec rozpoczął się w Poznaniu od… smogu

 

Jak przekazano w komunikacie, na terenie Poznania stwierdzono ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego – 150 μg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

Z uwagi na niską jakość powietrza i duże stężenie zanieczyszczeń zaleca się unikanie aktywności fizycznej na zewnątrz, dłuższego przebywania na zewnątrz, a dzieciom, kobietom w ciąży, osobom starszym oraz z problemami układu oddechowego i serca unikanie wychodzenia na zewnątrz.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie.

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy.

Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.

© 2020 iPolska24

Realizacja