27 marca 2023

Oszczędzanie prądu w codziennym życiu – kilka prostych sposobów na oszczędność pieniędzy i energii

W dzisiejszych czasach, kiedy wiele urządzeń w naszych domach działa na prąd, a rachunki za energię elektryczną często sięgają sporych kwot, warto zastanowić się, jak można oszczędzać prąd w domu. Niektóre zmiany można wprowadzić bez większego wysiłku, inne wymagają od nas świadomego i konsekwentnego działania. Poniżej przedstawiamy kilka prostych sposobów na oszczędzanie prądu w domu.

Oszczędzanie prądu w codziennym życiu – kilka prostych sposobów na oszczędność pieniędzy i energii fot. pexels

 

Pierwszą zasadą oszczędzania prądu jest świadomość, że wiele urządzeń pobiera prąd nawet wtedy, gdy ich nie używamy. Przykładem są tutaj telewizory, kina domowe czy laptopy, które nawet w trybie czuwania zużywają prąd. Jednak roczne zużycie prądu tych urządzeń nie jest zbyt duże, wynosi ono odpowiednio średnio: około 40 zł dla telewizora, 50 zł dla kina domowego i 9 zł dla laptopa.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku urządzeń AGD, takich jak odkurzacz, lodówka, pralka czy żelazko. Tu zużycie energii zależy od naszej eksploatacji urządzeń. Oszczędzać prąd możemy poprzez racjonalne korzystanie z ustawień oszczędnościowych, na przykład mocy ssania odkurzacza czy temperatury wody prania w pralce. Sam wybór urządzeń również ma wpływ na zużycie energii.

Warto zastanowić się, jakiego rodzaju sprzęty AGD są nam potrzebne i jakiej wielkości powinny być. Nieodpowiedni wybór sprzętu może oznaczać niepotrzebnie wysokie rachunki za prąd. Przy wyborze urządzeń warto zwrócić uwagę na ich klasę energetyczną, która może zrekompensować nam wyższy koszt zakupu urządzenia niż inne, mniej energooszczędne modele.

Organizacja życia domowego może również przyczynić się do oszczędności prądu. Warto starać się spożywać posiłki wymagające gotowania lub podgrzewania w jednym czasie, aby uniknąć wielokrotnego włączania kuchenki. Podobnie ma się rzecz z prasowaniem czy praniem – warto wyprasować w trakcie jednej sesji więcej odzieży, niż uruchamiać żelazko dla jednej koszulki czy bluzki.

Każde urządzenie elektryczne zużywa energię elektryczną, co wpływa na wysokość rachunków za prąd. Dlatego warto zwracać uwagę na sposób, w jaki korzystamy z tych urządzeń. Odkurzacz z przepełnionym workiem na kurz będzie miał mniejszą wydajność, a to oznacza, że będzie działał dłużej i zużyje więcej energii. Podobnie, jeśli lodówka jest zbyt blisko ściany, to musi pracować ciężej, aby utrzymać niską temperaturę, co zwiększa zużycie prądu.

Jeśli korzystasz z piekarnika, warto wykorzystać ciepło resztkowe. Wyłącz piekarnik na kilka minut przed końcem pieczenia, a potrawa wciąż będzie się gotować w pozostałym cieple. To pozwoli zaoszczędzić energię i zmniejszyć rachunki za prąd.

Podobnie, jeśli wchodzisz do pokoju o zmierzchu, zamiast włączać centralną lampę, lepiej wykorzystać mniejszą lampkę, która zużyje mniej prądu.

Jeśli wietrzysz mieszkanie, warto wyłączyć kaloryfery. Ciepłe powietrze z mieszkania będzie się wypychać na zewnątrz, co pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Warto pamiętać, że małe zmiany w sposobie korzystania z urządzeń AGD mogą przynieść duże oszczędności w dłuższej perspektywie.