12 lipca 2024

Spacer przyrodniczy poświęcony mokradłom

Już w sobotę odbędzie się kolejny w ramach cyklu, ale pierwszy w tym roku spacer przyrodniczy organizowany przez Miasto Poznań. Tym razem uczestnicy wybiorą się na obszar użytku ekologicznego Bogdanka II i jego okolice.

Spacer przyrodniczy poświęcony mokradłom fot. UMP

Pierwsza w tym roku przechadzka ma nawiązywać do obchodzonego 2 lutego Światowego Dnia Mokradeł, który został ustanowiony w 1997 roku, jako upamiętnienie Konwencji Ramsarskiej. Porozumienie zakładało wspólne działania na rzecz ochrony i zrównoważonego użytkowania mokradeł na świecie.

Tegorocznym hasłem obchodów jest „Już czas na przywrócenie mokradeł” i wokół niego prowadzony będzie sobotni spacer przyrodniczy. Uczestnicy dowiedzą się, jaką rolę pełnią mokradła w środowisku i dlaczego należy chronić obszary wodno-błotne. Spróbują także w praktyce przedstawić ich definicję wykorzystując dostępne elementy terenowe.

Przewodnik Artur Golis wyjaśni wpływ, jaki mokradła mają na życie człowieka, szczególnie w dużym mieście. Uczestnicy przyjrzą się także temu, w jaki sposób tego typu obszary wpływają na lokalny mikroklimat, a tym samym bioróżnorodność. Dowiedzą się też jakie zagrożenia czekają na poznańskie obszary mokradłowe.

Dla najmłodszych przygotowano gry i łamigłówki.

Sobotni (4 lutego) spacer rozpocznie się o godzinie 11:00 na parkingu przy dojeździe do plaży nad Rusałką od strony ul. Golęcińskiej. Trasa wyniesie ok. 6km, ale może ulec zmianie w zależności od liczby uczestników i tempa marszu. Przewidywany czas trwania przechadzki to ok. 3-4 godzin.

Udział jest bezpłątny, ale obowiązują zapisy pod adresem mailowym [email protected]. Organizatorzy przypominają o zadbaniu o odpowiednią, ciepłą odzież, w tym wodoodporne, terenowe buty, spodnie i nieprzemakalną kurtkę. Poleca się też stuptuty, czyli „ochraniacze nogawek”. Część trasy będzie przebiegać poza szlakiem.

 

 

autorka: A. Karczewska

© 2020 iPolska24

Realizacja