Pierwsza w tym roku przechadzka ma nawiązywać do obchodzonego 2 lutego Światowego Dnia Mokradeł, który został ustanowiony w 1997 roku, jako upamiętnienie Konwencji Ramsarskiej. Porozumienie zakładało wspólne działania na rzecz ochrony i zrównoważonego użytkowania mokradeł na świecie.
Tegorocznym hasłem obchodów jest „Już czas na przywrócenie mokradeł” i wokół niego prowadzony będzie sobotni spacer przyrodniczy. Uczestnicy dowiedzą się, jaką rolę pełnią mokradła w środowisku i dlaczego należy chronić obszary wodno-błotne. Spróbują także w praktyce przedstawić ich definicję wykorzystując dostępne elementy terenowe.
Przewodnik Artur Golis wyjaśni wpływ, jaki mokradła mają na życie człowieka, szczególnie w dużym mieście. Uczestnicy przyjrzą się także temu, w jaki sposób tego typu obszary wpływają na lokalny mikroklimat, a tym samym bioróżnorodność. Dowiedzą się też jakie zagrożenia czekają na poznańskie obszary mokradłowe.
Dla najmłodszych przygotowano gry i łamigłówki.
Sobotni (4 lutego) spacer rozpocznie się o godzinie 11:00 na parkingu przy dojeździe do plaży nad Rusałką od strony ul. Golęcińskiej. Trasa wyniesie ok. 6km, ale może ulec zmianie w zależności od liczby uczestników i tempa marszu. Przewidywany czas trwania przechadzki to ok. 3-4 godzin.
Udział jest bezpłątny, ale obowiązują zapisy pod adresem mailowym [email protected]. Organizatorzy przypominają o zadbaniu o odpowiednią, ciepłą odzież, w tym wodoodporne, terenowe buty, spodnie i nieprzemakalną kurtkę. Poleca się też stuptuty, czyli „ochraniacze nogawek”. Część trasy będzie przebiegać poza szlakiem.
autorka: A. Karczewska