Idzie zima: jak dokarmiać ptaki, żeby im nie zaszkodzić?

W Poznaniu żyje ok. 100 gatunków ptaków. Część z nich opuszcza Polskę na czas zimy. Jak pomóc tym, które zimują w naszej okolicy? Szczególnie wtedy, gdy śnieg pokryje miejsca, w których znajdowały pożywienie? Przede wszystkim nie należy dawać im chleba.

Idzie zima: jak dokarmiać ptaki, żeby im nie zaszkodzić?

 

Powszechną, niestety, praktyką jest dokarmianie ptaków pieczywem. Produkt ten może powodować u nich wiele chorób, takich jak schorzenia układu pokarmowego, zaburzenia gospodarki wodnej organizmu czy wady zwyrodnieniowe, a nawet prowadzić do śmierci. Nie należy dokarmiać ptaków także produktami spleśniałymi czy zawierającymi sól. Szkodliwy jest dla nich także ryż, który pęczniejąc w brzuchu, może prowadzić do pęknięcia żołądka. 

Jak i czym karmić ptaki?

Najlepszym pokarmem będą ziarna zbóż, płatki i otręby zbożowe. Można im także dać drobno pokrojone surowe lub ugotowane bez soli warzywa. W sklepach zoologicznych znaleźć można również specjalne mieszanki dla ptaków.

Ważne jest, aby dokarmiać ptaki wyłącznie zimą. Tylko o tej porze roku znalezienie przez nich pokarmu jest utrudnione. Nie należy wrzucać pokarmu do wody. Decyzję o dokarmianiu należy przemyśleć. Gdy już się na to zdecydujemy, należy robić to regularnie. Jest to bardzo istotne, szczególnie w okresach silnych mrozów, ponieważ zwierzęta przyzwyczajają się do darmowych “stołówek” i przestają szukać pożywienia gdzie indziej. 

Karmnik – przyjemne z pożytecznym

Poza parkami ptaki można dokarmiać w specjalnych karmnikach. Ich wykonanie jest banalnie proste. Można je stworzyć wspólnie z dziećmi, umacniając tym samym w nich świadomość przyrodniczą i troskę o zwierzęta. Karmniki najlepiej zamocować na balkonach lub na parapetach, tak, aby ptaki miały do nich swobodny dostęp. Dla sikorek można także wywiesić słoninę. 

Pokarm także dla wiewiórek 

Na terenie poznańskiej Cytadeli oprócz karmników dla ptaków znajdują się także te dla wiewiórek. Domki dla zwierząt, dzięki wysypywanej w nich karmie, składającej się z orzechów laskowych i włoskich oraz specjalnej mieszanki ziaren dla ptaków, pozwolą im uzupełnić niedobory pokarmowe. 

Takie karmniki wyposażone w poidełka i tablice informacyjne znajdują się także m.in. na terenie parków: Izabeli i Jarogniewa Drwęskich, Stanisława Moniuszki, parku na osiedlu Orła Białego, a także na placu Adama Asnyka. 

O to, by w karmnikach znajdował się pokarm dbają m.in. pracownicy ZZM, ale uzupełnić go może też na własną rękę każdy mieszkaniec. Ważne jest, aby wrzucać tam odpowiedni pokarm. Są to niesolone orzechy laskowe i włoskie dla wiewiórek oraz wyżej wymienione produkty dla ptaków. 

W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań w zakresie dokarmiania czy pomocy tym zwierzętom w okresie zimowym, można zwrócić się do Zarządu Zieleni Miejskiej (61 646 33 44).